Adaletli başkan nasıl olmalıdır?

Hızır İlyas Genç / Pertev Ajans
***
Her toplumda siyasi yöneticilerin adalet yönünden iyi veya kötü bir iz bıraktığı, kendine bu yönde bir şöhret oluşturduğu söylenebilir. Devlet yönetmek itibarlı bir iştir ve pek çok kişi bu kariyere ulaşabilmek için varını yoğunu ortaya koymuştur ancak Devlet başkanlığının çok büyük vebal ve risklerinden çekinen büyük bir kitle ise bu konuda özellikle geri durmaya çalışmıştır.

Adalet kavramına bakış aslında her toplumda biraz farklı algılansa da temel ilkelerinde değişmezlik olduğu kuşku götürmez bir gerçektir. Adil devlet adamı nasıl olmalıdır? Adaletli başkan nasıl olmalıdır? Adaletli devlet başkanı nasıl olur? Devlet başkanı nasıl davranmalı ki yönettiği kitle arasında adil ve eşitlikçi bir tavır ortaya koyabilsin? Bu konuda pek çok kitaplar yazılmış, doğru örnekler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tabi ki siyasi liderlerin yani devlet başkanlığı yapan insanların doğru örnek teşkil edenleri kendi toplumlarında ve Dünyada meşhur olmuşlardır.

Mardin Artuklu Üniversitesi rektörü Prof. Ahmet Ağırakça geçtiğimiz günlerde Birlik Vakfı tarafından düzenlenen etkinlikte Ömer Bin Abdülaziz’i ve yönetim uygulamalarını anlatınca pek çok kişinin adaletli devlet yöneticisi konusundaki “ezberleri bozuldu!”

Bir Devlet adamı modeli olarak Ömer bin Abdülaziz nasıl bir yöneticiydi? – 1- Prof Ahmet Ağırakça

Bir Devlet adamı modeli olarak Ömer bin Abdülaziz nasıl bir yöneticiydi? – 2 – Prof Ahmet Ağırakça

Bir Devlet adamı modeli olarak Ömer bin Abdülaziz nasıl bir yöneticiydi? – 3 – Prof Ahmet Ağırakça

Dinleyenleri şaşkına çeviren bu ilginç yönetim uygulamalarını ve akrabası olan Emevileri çılgına çeviren meşhur İslam halifesi Ömer Bin Abdülaziz’i anlamak ve izlemek için videolara tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.