Ayva çekirdeğinde mucize gibi sağlık etkisi

AYVA ÇEKİRDEĞİNDEKİ ŞİFA
Ayvanın meyvesi, yaprakları ve çiçeklerinde olduğu gibi çekirdeklerinde de şifalı özellikler bulunmaktadır. Eski çağlardan beri tecrübe edilerek bilgisi bize ulaşan ayva çekirdeğinin bu şifalı özelliğini Romalılar oldukça iyi bir şekilde değerlendirmiş ve yaptıkları parfümlerden bala kadar her şeyin içine katarak ayvayı kullanmışlardır. Tarihsel tecrübe ve bilgi birikiminin bize gösterdiği gerçek şu ki: Ayva çekirdeği şifa kaynağı olarak asırlardır insanlığın hizmetindedir. Ayva çekirdeğinde mucize gibi sağlık etkisi doğal şifa reçetesi arayanları kendine çekiyor.

Ayvanın çekirdekleri şifalı karışımlar içerisinde birçok şekilde kullanılabilir:
Çocuklarda görülen ishal hastalığına karşı 5-6 gr ayva çekirdeği 1 bardak suda 15-20 dakika kaynatılıp içirilir.

Aynı şekilde kaynatılıp hazırlandıktan sonra ılık olarak gargara yapılırsa boğazdaki ağrı, kızarıklık ve gıcık rahatsızlıkları giderilir.

Mikrobik hastalıklarda ezilmiş ayva çekirdeklerinin tozuyla hazırlanan çay çok faydalıdır. Tadı biraz acı gelebilir ancak, içerisine bal karıştırılarak tatlandırılabilir. (Mikrobik hastalıklarda elma ve armut çekirdekleri de aynı şekilde ezilerek çay yapılmak suretiyle kullanılabilir.)

Öksürük, bronşit, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılabilecek etkili bir yumuşatıcıdır ayva…

Yukarıda anlatıldığı şekilde hazırlanan çay soğutulduktan sonra cildi yumuşatmak amacıyla; yanık ve egzama olan bölgelerin tedavisi için; dudaklardaki çatlamaları önlemek ve tedavi etmek için; bebek emziren annelerde oluşan meme ucu yaralarını önlemek ve tedavi etmek için kompres edilmek suretiyle kullanılabilir. Ayrıca söz konusu çay cilt üzerine sürüldüğünde kırışıklıkları giderir ve cildi gençleştirir.

İltihaplı gözlere de yukarıda anlatıldığı gibi hazırlanmış çayla ılık veya soğuk kompres (çay banyosu) yapılır.

Bir çok hastalıkta Ayva çekirdeği şifa kaynağı

Ayva çekirdeklerinden başka hastalıklarda da yararlanılabilir. Mesela 1 su bardağı suya 10 gr kadar ayva çekirdeği karıştırıp bekletildiğinde bir süre sonra jel kıvamına gelecektir. Bu şekilde hazırlanan karışım bronşit, öksürük, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında, özellikle kabız rahatsızlığında çok faydalı bir yumuşatıcı olarak kullanılabilir. Aynı karışım, cilt bakımı için kullanılacağı zaman aynı şekilde hazırlanır yalnız bu defa suyun miktarı azaltılarak cilt bakımına daha uygun olacak şekilde krem kıvamında bir jel hazırlanabilir.

Bir kahve değirmeni veya rondo ile ezilerek toz haline getirilmiş ayva çekirdekleri, bu defa çok az su katılarak hazırlanan koyu jöle, aktardan alınabilecek nöbet şekeri ile karıştırılıp, elde sıkılarak hap haline getirilir ve ağızda yavaşça emilerek pastil olarak kullanılırsa şiddetli öksürüğü keser, ciğerlere de çok faydalıdır.

Ayva Çekirdeği ile Doğal Cilt Kremi Nasıl Hazırlanır?

Antioksidan özelliğiyle bilinen ayvanın çekirdeği, cilt bakımı açısından da son derece faydalıdır. Kullanımda bir üstün özelliği de, parafin ve paraben içermesi sebebiyle bir çok yan etkileri olan ve faydalarının yanında vücuda zararlı tesirleri de olan birçok fabrikasyon bakım ürünlerinin aksine, hassas ciltlerde bile hiç bir yan tesir göstermeden güvenle kullanılabilir. Çünkü hiç bir kimyasal madde içermez, tamamen doğal ve saftır.

Aynı karışım, cilt sağlığı ve güzelliği için kullanılacağı zaman, yukarıda anlatıldığı şekilde az su katılarak krem kıvamında bir jel olarak hazırlanır. Bu jel, tercihe bağlı olarak su yerine kaliteli ve saf bir gül suyu katılmak suretiyle de hazırlanabilir. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu da söz konusu bu jelin iyice temizlenmiş hijyenik bir kapta hazırlanıp, saklanmasıdır.

Hazırlanan bu jeli kaliteli ve hakiki balla karıştırıp, daha koyu kıvamda ve çok daha etkili bir cilt bakım kremi elde edilebilir. Kremi hazırlarken tahta bir kaşık veya sıpatula kullanmak daha uygun olacaktır.

Cilt bakım kremi hazırlandıktan sonra, iyice temizlenmiş cilt bölgesine sürülür ve 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Karışım bu şekilde düzenli kullanıldığı takdirde özellikle gençlerin ve hanımların korkulu rüyası olan cilt lekeleri ve sivilceler kaybolacaktır. Bu karışım aynı zamanda cilt kırışıklığını gideren, cildi sıkılaştıran ve tazeleyen bir maske olarak da pekala kullanılabilir. Pahalı ve yan etkileri olan pek çok fabrikasyon cilt bakım ürünlerinin aksine, tek bir kuruş bile harcamadan evde hazırlanabilecek bu cilt bakım maskesinin, tamamen doğal olduğu için hiçbir yan etkisi de yoktur…

Her bitkide, her meyvede hatta çekirdeklerde ayrı bir şifa hazinesi saklanmış şu çevremizde bulunan harika özellikleriyle yaratılmış doğada… Tabi ki bizler bu harika doğanın işleyişini, şeklini, genlerini bozmazsak tabiat bütün sevecenliği ve vericiliği ile bizlere şifa sunmaya, bizleri doyurmaya devam ediyor…

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.