Beyin kanaması geçiren kişi nasıl anlaşılır?

Funda Gerçeker/ Pertev Ajans
***
Aniden rahatsızlanan birisi size önemli bir hastalığı düşündürmeli. Tıpkı bunun gibi sürekli ağrıyan başınızın önemli bir rahatsızlığı size haber vermeye çalıştığını, bunun önemli bir uyarı olduğunu vakit geçirmeden dikkate almalısınız.

Toplumsal hayattan bir örnekte anlatılanları dikkatlice okumanızda yarar vardır:

Piknik yaparken, Mangalın başında neşeli bir şekilde arkadaşlarıyla şakalaşırken aniden Gizem’in ayağı takılır ve düşer. Arkadaşları ve yakınları hemen Ambulans’a haber verip en yakın hastaneye götürmek isteseler de Gizem buna karşı çıkar…

– kendisini iyi hissettiğini söyler sersemlemiş haliyle ve düşmesine gerekçe olarak da ayakkabılarının yeni olduğunu söyler.

Biraz titrek, sersemlemiş ve solgun göründüğünden, arkadaşları üstünü başının yerden toz toprak olan kısımlarını temizlemeye yardımcı olup, önüne de yeniden hazırlanmış bir tabak koyarlar, zira elindeki tabağı düşerken yere düşürmüştür. Gizem akşama kadar arkadaşları ve yakınlarıyla birlikte eğlenmeye devam eder.

Akşam saatlerinde kocası arkadaşlarını üzgün ve tedirgin bir ses tonuyla arayıp Gizem’in hastaneye kaldırıldığını haber verir… Aynı gün Gece yarısına yakın saat 23:00’te Gizem vefat etmiştir.

Aslında Piknikte koşup oynarken, Mangal yaparken Beyin Kanaması geçirmiştir Gizem; ancak çevresindekiler bu rahatsızlığı farketmemiştir.

– Eğer yakınında bulunanlardan herhangi biri bu yaşanan belirtilerin bir Beyin kanaması olduğunu ve durumun vahametini anlayabilseydi, süratle tedbirlerin alınamasını sağlayabilirdi ve belki de Gizem bugün hayatta olabilirdi.

Lütfen dikkatle okuyunuz; Bir kişinin Beyin kanaması geçirdiğini belirtilerden nasıl anlarsınız :

Bir kişinin beyin kanaması geçirdiğini anlamak için aşağıdaki dört aşamayı uygulamak gerekir:

Beyin kanaması belirtilerini anlamak çok zor olabilir. Fakat bu yeterli bilgiye sahip olmayıp beyin kanaması geçiren kişiye süratle müdahale edilmezse, beyni çok ciddi zararlar görebilir.

Doktorlar, artık herkesin aşağıdaki 4 aşamayı uygulamak suretiyle, bunu kolayca anlayabileceğini söylemektedir.

1- Kişinin gülümsemesini isteyin. Tebessüm bir beyin faaliyetidir (eğer yapamazsa = Felç demektir)

2- Kişinin çok basit bir cümle söylemesini isteyin. Beyin kanaması geçiren kişiler bir cümleyi başından sonuna düzenli bir şekilde kuramazlar. (“Bugün çok güzel bir gün”) gibi.

3- Kişiden her iki kolunu birden yukarı kaldırmasını isteyin. Beyin kanaması geçiriyorsa bunu yapamayacaktır.

4- Kişiden dilini dışarı çıkartmasını isteyin. Eğer yamulmuşsa bu felç geçirdiğine işarettir.

Eğer kişi uyguladığınız bu dört aşamadan birini yerine getiremiyorsa – “lütfen derhal acil Servise haber veriniz ve Doktora telefonda durumu izah ediniz”.

Bu haberi ulaştırabildiğiniz kadar çevrenize ulaştırınız… Şundan emin olabilirsiniz ki çok sayıda kişinin hayatı bu vesile ile kurtulur ve muhtemelen o kurtulan hayatlardan biri bir gün sizin hayatınız da olabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.