Bilgisayar ve İnternet meraklılarımız kaç kişi?

Funda Gerçeker / Pertev Ajans
***
Türkiye bilgisayar ve internet kullanımı alanında hızla ilerliyor. Bir çok konuda Dünya ortalamalarının üzerine çıkıldığı bile ifade edilebilir. 2017 yılı Nisan ayı itibariyle 16-74 yaş grubundaki vatandaşlardan bilgisayar kullananların oranı yüzde 56,6 olurken, yine internet kullananların oranı da yüzde 66,8 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından (TÜİK), Nisan ayında yapılan “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması” sonuçları kamuoyuna açıklandı. Yapılan araştırmaya göre, Nisan ayı itibariyle bilgisayar ve internet kullanım oranları, geçen yılki % 54,9 ve % 61,2 oranlarını geçerek bu yıl, yüzde 56,6 ve yüzde 66,8 olarak gerçekleşti.

Sözkonusu yaş grubundaki Bilgisayar kullanım oranı, erkeklerde yüzde 65,7, kadınlarda yüzde 47,7 olarak tespit edildi. İnternet kullanım oranları da erkeklerde yüzde 75,1 iken kadınlarda yüzde 58,7 seviyesinde bulundu.

İnternet kullanımının oldukça yaygınlaştığı ve Facebook, Twitter, Linkedin ve Plus gibi sosyal medya uygulamalarında Dünya ortalamalarının bile üzerinde kullanım sergilenen Türkiye’de 10 haneden 8’i internete erişim imkanına sahip görünüyor araştırma sonuçlarına göre… Türkiye genelinde internet erişim imkanına sahip olup kullanabilen evlerin oranı Nisan ayı itibariyle yüzde 80,7’ye ulaştı. Bu oran geçen yıl % 76,3 seviyesinde kalmıştı.

Tabi ki internetin hızı da çok önemli. Bu noktada dikkat çeken, Genişbant internet erişim imkanına sahip evlerin oranı; Nisan itibarıyla yüzde 78,3’e ulaştı Geniş bant internete erişim ikanı olan ailelerin oranı… Bu çerçevede, hanelerin yüzde 40’ı sabit genişbant hatlarla (ADSL, kablolu internet, fiber gibi) internete bağlanırken, kullanıcıların % 72,4’ü mobil telefonlar üzerinden genişbant internet kullandı. Genişbant internete bağlanabilen hanelerin oranı geçen yıl yüzde 73,1 olmuştu.

Bireysel faaliyetleri ve işleri yapabilmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarıyla iletişime geçmek veya kamu hizmetlerinden yararlanmak için Nisan 2016 ile Mart 2017 döneminde internet kullanan fertlerin 16-74 yaş grubunda olanların oranı yüzde 42,4 olarak tespit edildi. Bu oran geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 36,7 olarak belirlenmişti. Kamudaki internet sitelerinin kullanım amaçları arasında “kamu kuruluşlarına ait web sitelerinden bilgi edinme” konusu yüzde 37,6 ile ilk sırada yer aldı.

Nisan dönemi dikkate alındığında internetten bireysel kullanım amacıyla mal veya hizmet satın alan 16-74 yaş grubundaki kişilerin oranı yüzde 24,9 oldu. Bu oran geçen yıl sadece yüzde 20,9 olarak tespit edilmişti.

İnternet üzerinden alışveriş yapan şahısların 2016-Nisan ve 2017- Mart döneminde yüzde 62,3’ü giyim ve spor malzemesi, yüzde 25,3’ü ev eşyası (Mobilya, oyuncak, beyaz eşya, gibi ürünleri satın aldı. Aynı dönemde bireysel kullanıcılardan yüzde 24,1’i turistik seyahat bileti alıp, araç kiralarken, yüzde 21,9’u gıda maddeleriyle günlük ihtiyaçlarını ve yüzde 19 oranındaki kullanıcı da elektronik cihazları (cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı gibi) satın almayı tercih etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.