Bilgisayar oyunu çıkarmak isteyenler için altın kurallar

Bilgisayar oyunları dünyanın her ülkesinde çocukların, gençlerin ve hatta her yaştan insanın heyecanla takip ettiği konulardan biridir. Bilgisayar başında beş yaşında bir çocukla seksen yaşındaki dedesini heyecanlı bir şekilde karşılıklı futbol maçı yaparken görmek pekala mümkündür şu günlerde… Bilgisayar oyunlarını Gelişmiş ülkeler üretir genellikle ve Dünyanın geri kalanı oynar. Bilgisayar oyunu üretmek gibi bir düşüncesi olanların öğrenmesi gereken pek çok vardır: Bu noktada cevaplanması gereken soru şudur: Bilgisayar oyunu çıkarmak isteyenler için altın kurallar

Her yaştan insanın heyecanla ve severek oynadığı bilgisayar oyunları tabi ki sosyal ve kültürel alanda olduğu kadar ekonomik anlamda da önemli bir sektör haline geldi. Dünyanın her tarafında oynanan bilgisayar oyunları pc oyunları yanında akıllı telefonlara uyumlu android uyumlu oyunlar ve ios versiyonları ile milyarlarca dolarlık bir pazar oluşturdu. Ülkemizde de bilgisayar oyunları ve milli yazılımlar üretiliyor ancak dünya listelerinde maalesef hala çok gerilerde olduğumuz ifade edilebilir bu konuda…

Dünya devi firmalar her geçen gün yeni oyunlar çıkarabilmek ve pazardaki paylarını artırabilmek için kıyasıya bir mücadelenin içerisindeler… Dünyanın önde gelen büyük yazılım devlerinin yanı sıra evindeki bilgisayarı başında bir oyun üretip dünyadaki tüm listeleri altüst edebilen amatör oyun üreticileri, gençler hatta çocuklar da var.

Bazı ülkeler hatta bu konuda kendi kültürlerini başka ülkelerin insanlarına, gençlerine ve çocuklarına empoze edebilmek amacıyla özel tasarlanmış oyunlar ürettikleri ve bunları normalin altında satarak yayılmasını sağladıkları biliniyor. “Kültür emperyalizmi” kavramının bir başka boyutta uygulanmasını gündeme getiren bilgisayar oyunlarındaki özel figürler, özel tasarlanmış kahramanlar ve olaylar zinciri bir kültürün başka kültürlere hegemonya kurmasını sağlamak amacını taşıması yönüyle kültürel ve ahlaki deformasyon risklerini de taşıyabiliyor.

Bilgisayar oyunu çıkarmak isteyenler için altın kurallar

Peki bir bilgisayar oyunu yapabilmek için hangi meslek okulunu bitirmek gerekir? bilgisayar oyunu yapmak için hangi programlar gerekir? bilgisayar oyunu üretmek için yapılması gereken şeyler nelerdir? Bigisayar oyunları nasıl üretilir? gibi soruların cevaplarını çoğu oyun üretmek isteyen yazılımcılar için konunun uzmanı Sinan Akkol cevaplıyor.


Bilişim Uzmanı Sinan Akkol bilgisayar oyunları üretmek için neler yapılması gerektiğini anlatıyor -1 … Yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.


Bilişim Uzmanı Sinan Akkol bilgisayar oyunları üretmek için neler yapılması gerektiğini anlatıyor -2 … Yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.

Yukarıdaki iki videoda Bilişim Uzmanı Sinan Akkol bilgisayar oyunları üretmek için neler yapılması gerektiğini, öncelikle bilgisayar oyunları üretmek için nasıl bir eğitim alınması gerektiği konusundan başlayarak anlatıyor. Sunumun tamamını izlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

Ülkemizde yazılım üretimi, bilgisayar üretimi gibi konularda gençlerin ve hatta çocukların ilgi ve gayreti sevindirici gelişmelere sahne oluyor. Yukarıdaki videoda oyun yazılım üreten çocuk yaştaki genç yazılımcıyı izleyebilirsiniz.

 

Alıntı

Kaynak : Hüsamettin Piraz / hobitat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir