Bir kalem pil ne kadar zehirlidir?

Cihangir Yiğit / Yükselentv.com
***
Bir kalem pil, bilinçsiz bir şekilde normal atıkların toplandığı çöp kutularına atıldığı takdirde, içerisinde yer alan zehirli kimyasal maddeler sebebiyle, götürüldüğü şehir çöp toplama alanlarında,4 M3 (4 metre küp hacminde) toprağı zehirleyebilir.

Uzmanlardan aldığımız bilgilere göre bir kalem pili ısıran ve zehirli kimyasallar boğazına kaçan bir çocuk aylarca hastanede yatıp tedavi olmak zorunda kaldı ve tam olarak iyileşemedi. Malesef çocukta kısmi fakat kalıcı zeka geriliği oluştu.

Pillerinizi normal atıkların atıldığı çöplere veya doğadaki boş alanlara kesinlikle atmayınız ! Pillerin içindeki zehirli kimyasallar atıldıkları çöplük alanda veya boş arazilerde yağmur suları ile birlikte yer altına sızmakta ve yer altı sularını zehirlemektedir. Zehirlenen bu sular tarımda kullanılmakta veya tekrar insanların suyunu kullandığı barajlara akmaktadır.

Biten pilleri mutlaka, evde veya ofiste çocukların ulaşamayacağı bir kutu içinde biriktirip belediyelerin veya kamu kuruluşlarının şehrin belli bölgelerinde kurduğu “Pil Çöpü” kutularına atınız. Pil çöpü kutularına atılan piller özel tekniklerle, doğayı zehirlemeden imha ve geri dönüştürme işlemlerine tabi tutulmaktadır.

DİKKAT !!! KALEM PİLLERİ VEYA DİĞER PİLLERİ KESİNLİKLE ÇÖPE ATMAYINIZ. ÇOCUKLARDAN UZAK TUTUNUZ ! MUTLAKA ÖZEL “PİL ÇÖPÜ” KUTULARINA ATINIZ!

İNSAN VE ÇEVRE SAĞLIĞINI KORUMA ADINA LÜTFEN HABERİ SOSYAL MEDYA BUTONLARINI KULLANARAK PAYLAŞINIZ !!!
———————-
LÜTFEN FACEBOOK SAYFAMIZI “BEĞENEREK” OBJEKTİF VE POZİTİF HABERCİLİK ANLAYIŞINA DESTEK OLUNUZ !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.