Doğal hayatta işini kur, devletten hibe kredi nasıl alınır

Hüsamettin Piraz / Pertev Ajans
***
Tarımsal proje hazırlamak ve kendi işini kurmak bir çok kişinin hayalidir. Şehir hayatından bunalan ve kendini tabiatın kucağına atıp doğal ortamda çalışmak isteyen doğa severlerin hayalidir bir tarımsal projeyi hayata geçirip, oradan ekmeğini kazanmak…”Bir üzüm bağı yetiştirsem” diye düşünür bazıları, kimileri ise “Bir bal tesisi kursam ne güzel olur” diye hayaller kurar. Bazıları gül fidanlığı kurup yurtdışına gül ve çiçek ihracatı yapmayı hayal eder kafasında… Peki ama, devletten hibe kredi nasıl alınır? sorusu bir çok kişini kafasını kurcalamaya başlar bu noktada…

HAYALİNİZDEKİ TARIMSAL PROJEYE HİBE KREDİ NASIL ALINIR?

Hayalleri kurup işin başına geçmek fikri güzeldir ama tabi ki işin bir de finansal boyutu vardır. Yani o işi kurmak için gereken finansman yani para nereden sağlanacaktır.

Kendine ait yeterli mali kaynak ve birikime sahip olanlar için sorun yoktur, onlar hayallerindeki tarımsal proje için gerekli cesaret ve şevke sahiplerse tabi ki, eldeki imkanlarla hayali projeye dönüştürüp doğal hayatın içinde çalışmalarını sağlayacak işlerini kurabilirler. Bu aşamaya gelince yeterli parasal kaynağa sahip olmayan ve projenin finansal boyutunu karşılayamayan kişiler bu noktada tıkanabilir.

Ancak hayali kötü bitirmeye gerek yok! Çünkü kafasında faydalı ve kazanç sağlayabilecek projeler bulunanlara destek veren Devlet kurumları ve STK lar var. Hibe destekler veren kurumlardan biri olan (TKKD) Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da böyle hibe kredileri sağlayan kurumlardan biridir.

İstanbul’da düzenlenen “Elazığ Tanıtım Günleri ” Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKKD)  standında, Elazığ İl Koordinatörü Turan Karahan önemli açıklamalarda bulundu. Koordinatör Turhan Karahan ile, Kurumun faaliyetleri, girişimcilerin hayallerini süsleyen tarımsal projelerine verdikleri kredi desteği, Tarımsal Projeye Devlet Desteği Nasıl Alınır? sorusuna dair ve bu çalışmaların meyvesi olan harikulade projeler ve üretim tesisleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşinin tamamını yukarıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz.

İstanbul’da düzenlenen “Elazığ Tanıtım Günleri ” yoğun ilgi gördü. İstanbul’da düzenlenen tanıtım günleri yediden yetmişe tüm İstanbullular tarafından ilgi ve beğeni ile takip edildi.

Stantları ziyaret eden misafirler, yöresel ürünlerin tadına baktı, yöreye ait halk oyunlarıyla coştu, dost ve arkadaşlarına da Elazığ ve ilçelerinde üretilen otantik ürünler ve eserlerden hediyelik eşyalar satın aldı.

Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) öncülüğünde, Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi, Fırat Üniversitesi, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası, Fırat Kalkınma Ajansı ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen “Elazığ Tanıtım Günleri” İstanbul’da sadece Elazığlılar tarafından değil, Tüm İstanbul halkı tarafından yoğun ilgi gördü.

Misafirlerini Elazığ ağzıyla “Ahanda geldik” ifadesiyle karşılayan etkinliklerde Elazığ kültürüyle, sanatıyla ve sanayi kuruluşlarıyla İstanbul’a taşındı.

Alıntı

Kaynak: hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.