Dolu yağdı, hem de yumruk büyüklüğünde

İstanbul’da meteorolojinin yaptığı şiddetli yağış uyarılarının ardından tahmin edilen şiddetli yağmur başladı, yalnız bir farkla ki İstanbul’da belki de bir kaç yüzyıldır görülmemiş büyüklükte dolu yağmurla birlikte yağmaya başladı. İstanbul’un bir çok ilçesinde göz gözü görmeyecek şekilde yoğun yağmur ve dolu birlikte yağarken, şiddetli fırtına da hortum etkisi yapmaya başlayınca İstanbul tam bir felaket alanına dönüştü. İstanbul’da pek çok ilçede şiddetli sağanak yağmur ve fırtına görülürken bazı ilçelerde ise inanılmaz büyüklükte dolu yağışı görüldü. Görgü tanıklarının ifadelerine göre bazıları bardak büyüklüğünde bazıları yumurta büyüklüğünde olan dolu taneleri adeta düştüğü yeri delip geçti. Evlerin çatılarında, cam-çervelerde ve arabalarda büyük hasara yol açan dolu yağışının uzun sürmesi halinde çok ciddi hasarlara ve zayiata sebep olabileceği ifade edildi.

Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu İstanbullulara tavsiyelerde bulundu.

Beklenen şiddetli yağış özellikle iş çıkış saatleri olan akşam saatlerinden itibaren etkisini göstermeye başladı. Önce Silivri ve Beylikdüzü tarafında başlayan şiddetli yağmur, İstanbul’un tüm ilçelerinde etkili oldu. Özellikle Anadolu yakasında bazı bölgelerde kuvvetli yağış ile birlikte yumruk büyüklüğünde dolu yağdığı da görüldü. Şiddetli yağmur ve dolu etkisiyle bölgede seller oluştu pek çok ev ve işyerlerini de su bastı. Araçlar yollarda kaldı, toplu taşıma vasıtaları seferlerine devam edemedi.

PROF. DR. KADIOĞLU: OLDUĞUNUZ YERDE KALIN

hurriyet.com.tr’de yer alan habere göre, Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul’da başlayan şiddetli yağış ve fırtına ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Kadıoğlu: “Avrupa yakasında olduğunuz yerde en az bir saat kalın. Anadolu Yakası’ndaysanız hemen çıkıp evinize gidin” şeklinde konuştu.

Kadıoğlu, başlayan yağmurun bir saat süreceğini, Avrupa Yakası’nda oturan vatandaşların sokakta mücadele etmesinden çok olduğu yerde kalmasının daha doğru olacağını ifade etti.

Dolu yağışını yaşayan bir çok vatandaş “Allah beterinden saklasın, acaba ne yaptı ki bu toplum böyle adeta başımıza taş yağdı. Allah hiç bir şeyi boşuna yapmaz.” şeklinde yorumlarda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.