Dondurma şahane ama bunlara dikkat!

Sıcak yaz günlerinde serinlemek için, rengarenk görüntüsü, içerdiği meyvelerin ve kakaolu, sade gibi vazgeçilmez tatların cazibesine kapılıp çoğumuzun tercih ettiği dondurma, dikkatli tüketilmediği takdirde önemli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, dondurmanın içerdiği yüksek kalorisi ve kilo aldırma özelliği yanında, hızla yenildiğinde boğaz ağrılarına, enfeksiyonlarına sebep olması ve son dönemde alerjik şikayetlerin artması sebebiyle dikkat çektiğini ifade ediyorlar. Uzmanlar, “Üst solunum yolu enfeksiyonları ile mücadelede bağışıklık sistemi hücrelerinin savunma mekanizmasını oluşturuyor; savunma hücreleri ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Yetişkinlerin olduğu gibi özellikle çocukların da dondurmayı ağızda bekleterek ve yavaşça eriterek yemeleri hastalıkların önüne geçmede en etkili yoldur. Ayrıca, dondurma yedikten sonra soğuk olmayan bir miktar su içmek çok faydalı olabilirken, dondurma yedikten sonra üzerine soğuk su içmek boğaz enfeksiyonu problemlerini artırabilir.

Yoğun alerji sorunu olan ve çok sık hasta olan bir çocuk, okul döneminde ve enfeksiyon problemi bitmeden dondurma yememeli. Mevsimler dondurma tüketilmesi yönünden alerji şikayeti olan kişilerde bu problemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bununla birlikte şişmanlık problemi olan kişilerde kilo kontrolü sağlamak için de dondurma miktarına ve üzerine dökülerek kullanılan soslara da mutlaka dikkat edilmelidir” diyorlar.

Kaynak : Funda Gerçeker / hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.