Dünyaca Ünlü Komedyenin Verdiği Unutulmaz İnsanlık Dersi

Dünyaca Ünlü Komedyenin Verdiği Unutulmaz İnsanlık Dersi

“Konuşursam beni sadece İngilizler anlar, konuşmazsam herkes…” Cümlesiyle tanıdığımız ve sessiz filmleriyle tüm dünyada tanınan, mesajlarını tüm insanlığa ulaştırabilen Charlie Chaplin‘den, Dünyaca Ünlü Komedyenin Verdiği Unutulmaz İnsanlık Dersi olan anlamlı cümleler.

Charlie Chaplin'den, Dünyaca Ünlü Komedyenin Verdiği Unutulmaz İnsanlık Dersi

“Üzgünüm ama ben bir imparator olmak istemiyorum. Bu benim işim değil. Kimseyi yönetmek ya da fethetmek de istemiyorum. Herkese yardım etmek istiyorum. Yahudi, Yahudi olmayan, siyahi, beyaz. Hepimiz başkalarına yardım etmeliyiz. İnsanlık böyle başlar.

Biz birbirimizin mutluluğu için yaşamayı isteriz, kötülüğü için değil. Biz birbirimizin mutluluğu için yaşamayı isteriz, üzüntüsü için değil. Bu dünyada, herkes için yer vardır, yeryüzü zengindir ve bunu herkes paylaşabilir. Yaşam tarzımız özgürlük ve güzellik olmalıdır. Ama biz yolumuzu kaybettik. Açgözlülük insan ruhunu zehirledi, dünyayı nefretle kuşattı, bazıları bizi üzüntü içinde bıraktı. Hızlı geliştik ama bu sırada kendimize de zarar verdik.

İstediklerimizi elde etmek için makineleri kullandık. Bilgimizi olumsuz, zekamızı sert ve kaba kullandık. Çok fazla düşündük ama çok az hissettik. Makinelerden çok, insanlığa ihtiyacımız var. Zekadan çok şefkat ve kibarlığa ihtiyacımız var. Bunlar olmadan yaşam şiddet dolu olur ve her şeyi kaybederiz.”

Charlie Chaplin

Alıntı

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.