Dünyanın en paralı insanları açıklandı

Amerika’da yayınlanan iş dünyası ve ekonomi dergisi Forbes, dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. Microsoft’un kurucusu Amerikalı iş adamı Bill Gates listede yine birinci sırada… Geçen yıl 75 milyar dolar olan şahsi servetini bu yıl 86 milyar dolara çıkaran Bill Gates, en zenginler listesinde bu yıl da birinci sırayı kimselere kaptırmadı. Son dört yıldır zirveden inmeyen Bill Gates, 1994’ten bu yana sürekli müdavimi olduğu zenginler listesınde şimdiye kadar 18 defa zirvede yerini aldı.

Bill Gates’i 75,6 milyar dolar şahsi mal varlığıyla Amerikalı yatırımcı Warren Buffet izledi. Dünyanın Zenginleri listesinde, kimselerin tahmin edemeyeceği bir işi yaparak internetten iş yapan Amazon’un kurucu ve yöneticisi Jeff Bezos üçüncü sıraya yerleşti.

Listede ilk on sıra Amerikalı yatırımcıların oldu

Dünya’da neredeyse herkese ulaşan web sitesi, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg 56 milyar dolarlık servetiyle beşinci sırada, Oracle firmasının sahibi Larry Ellison ise 52,2 milyar dolarlık birikimiyle listede yedinci sırada yer aldılar.

Amerikalı sanayiciler kardeşler, Charles ve David Koch ise 48,3’er milyar dolarlık mali birikimleriyle listede birlikte 8. sırada yer aldılar.

Finansal hizmetler sektöründe çalışmalarını sürdüren Michael Bloomberg, 47,3 servetiyle ilk ona girmeyi başardı.

İlk On zengin arasına girmeyi başarak Amerika dışından isimler ise, 71,3 milyar dolarlık servetiyle İspanyol hazır giyim markasının kurucusu Amancio Ortega listeye 4. sıradan girdi ve Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu da 6. sırada yer aldı.

İş Kadınları kategorisinde ise Fransız kozmetik firması L’Oreal’in en büyük ortağı Liliane Bettencourt 39,5 milyar dolarlık servetiyle listede 14. sırada yer alırken, Dünya’nın en zengin kadını ünvanını da kaznmış oldu.

ABD’nin yeni başkanı seçilen iş adamı Donald Trump ise politikada dünyanın en etkili isimlerinden biri haline gelirken ekonomideki gücünü kaybetti. Forbes dergisinin yaptığı hesaplamaya göre, Trump’ın serveti geçen yıldan bu yana 1 milyar dolarlık kayıpla 3,5 milyar dolara geriledi. ABD yeni Başkanı, bu kayıpla listede 220 basamak birden gerileyerek 544. sıraya düştü.

Forbes listesinde yer alan dolar milyarderi sayısı geçen sene bin 810 olurken bu sene 2 bin 43’e çıktı. 233 kişilik milyarder artışın derginin son 31 yıldır tuttuğu kayıtlarda yer alan en büyük artış olduğu açıklandı.

Listedeki Dünyanın en zengini milyarderlerin toplam servetinin ise yüzde 18’lik artışla 7,67 trilyona ulaştığı kaydedildi.

Dünyanın en zenginleri listesi ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız vatandaşlar, “Bu adamlar bu kadar parayı nasıl yiyecekler. Daha önemlisi nereden kazanmışlar, içinde haksız kazançlar ne kadar bunlar önemli” dediler. Vatandaşlar ayrıca, “Dünyanın malı dünyada kalmış. Bu zenginlerden acaba kaç tanesi hayır işlerinde bu servetlerini kullanıyorlar, insanların ve yardıma muhtaç diğer canlıların ihtiyaçlarını karşılayıp yardımcı oluyorlar? Kaç tanesi bu servetlerinden önemli bir kısmını hayır işlerinde kullanarak öteki dünyaya taşımayı başarabiliyor? Yoksa bu servetleri bu dünyada bırakıp gidecekler Rockefeller gibi” şeklinde görüşlerini dile getirdiler. Bu yorumlar da zenginliğe ve hele de Dünyanın en zengini olmaya “Türk usulü bakış” olarak dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.