Düşünmeyen örgütten Müslüman Katliamı!

Mısır’ın Ariş şehrine bağlı Bi’r el-Abd ilçesindeki Ravda Camisi’ne düzenlenen dünkü terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısı 305’e yükseldi.

Mısır Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, saldırının terör örgütü DEAŞ tarafından düzenlendiği ve camiye saldıranların sayısının 25-30 kişi olduğu belirtildi.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Camide bulunanlar, hutbe esnasında sayıları 25-30 kişi olan silahlı bir grubun DEAŞ flamaları taşıdığını ve örgüt lehinde sloganlar attığını fark etti. Ardından caminin giriş kapısı ve 12 penceresine mevzilenen teröristler camideki cemaate yaylım ateşi açtı. Son belirlemelere göre olayda 27’si çocuk 305 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi de yaralandı.

Ayrıca saldırganların olay yerine 5 kamyonetle geldiği, vatandaşlara ait bir aracı da ateşe verdikleri” belirtildi.

Saldırının ardından tüm dünyadan tepkiler yükseldi. Trump ve Macron Mısır’daki saldırıyla ilgili Sisi ile görüştü. Eyfel Kulesi’nin ışıkları karartıldı.

Mısır Başsavcılığı yaptığı açıklamada, camiye yönelik yapılan saldırıda 27’si çocuk 305 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Savcılığın verdiği bilgiye göre 4×4 ciplerin içindeki yaklaşık 25-30 kişilik maskeli bir grup camiye ateş açtı. DEAŞ bayrağı da taşıyan saldırganların açtığı ateş sonucu çok sayıda kişi yaralandı, yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Halid Mücahid, saldırıda teröristlerin otomatik silahların yanı sıra bomba da kullandığını ve yaralıların hastaneye kaldırıldığını söyledi. Mısır’da üç günlük yas ilan edildi.

Bu hadise sonrasında görüşlerine başvurduğumuz bir vatandaş, özellikle heyecanı ön plana alan bilgi noksanı olan Müslüman insanların yeterince derin düşünemediğini, küçük ihtilafları kullanan dış mihrakların oyunlarına gelerek hep beraber bir kan denizinde debelendiğini ve bu yaşananların kendisine Kuran’daki şu ayeti hatırlattığını söyledi.

“İçimizdeki beyinsizlerin yüzünden bizi helak eder misin Allah’ım?!” Ayet

İslam dünyasının trajikomik hali… Etnik ve mezhepsel ihtilafları ve küçük problemleri şişirip köpürterek İslam Dünyasını birbirine düşüren batılı emperyalist güçlerin kanlı oyunu ve bu oyuna gelenlerin acıklı hali…

SALDIRI SONRASINDA MISIR ORDUSUNDAN AÇIKLAMA GELDİ
Ordu Sözcüsü Albay Tamir er-Rufai, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır hava kuvvetlerine bağlı araçların havadan teröristleri takip ettiğini, Ariş’in El-Hades bölgesinde yerleri tespit edildikten sonra saldırganların içinde bulunduğu bazı araçların imha edildiğini belirtti. Rufai, hava saldırısında araçlarda bulunan teröristlerin etkisiz hale getirildiğini açıklarken, sayıya ilişkin bilgi vermedi. Ordu Sözcüsü, ayrıca bölgede yapılan arama ve tarama faaliyetlerinde silah ve cephanelik bulunan bazı terör hücrelerinin de hedef alındığını vurguladı.

TÜRKİYE’DEN CAMİ SALDIRISI SONRASI ‘MISIR’ MESAJI
Başbakan Yıldırım konuyla ilgili olarak “Mısır’daki hain terör saldırısını şiddetle kınıyorum. Cuma namazında insanların üzerine bombaları, mermileri yağdırmak ne insanlığa ne İslamiyet’e sığar.” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise “Türkiye bu olay vesilesiyle Mısır halkının ve Mısır devletinin yanındadır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da terörle mücadelede her türlü işbirliğine ‘ama’sız ve amansız hazırdır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.