Elektrik şimdi kablosuz ve özgür takılacak!

Amerika’da Walt Disney Şirketi uzun zamandır elektrikli cihazların kablo çorbasına döndürdüğü odalarından şikayetçi olanların özlemini duyduğu bir teknoloji geliştirdi. Walt Disney Şirketi araştırma birimi Disney Research, aynı oda içersinde çalışan cihazların tek bir enerji merkezine kablosuz bağlanmasını ve elektrik aktarımı sağlayan sistem sayesinde elektrikli cihazların internetten tanıdığımız WiFi ağını kullanır gibi kablolara veya şarj cihazlarına ihtiyaç olmadan şarj olup çalışmalarını sağlayan teknolojiyi geliştirdi.

Araştırmacılar, (QSCR) “duruğumsu oyuk yankılanımı” adını verdikleri yeni teknoloji ile, 5 metrekarelik özel olarak inşa edilmiş bir odanın içini, yakın alan durgun manyetik dalgalarla kapsamak suretiyle odada bulunan cep telefonu, vantilatör ve aydınlatma cihazlarının hep birlikte şarj olmasını sağladılar.

Henüz deneme aşamasında olduğu için özel olarak inşa edilmiş bir odanın içinde tek şekilli bir manyetik alan oluşabilmesi için duvar, zemin ve tavanı metalle kaplayan araştırmacılar, bu sayede elektriği aynı rezonans aralığında çalışan cihazlara sorunsuz şekilde ulaştırabildiler.

Odayı dolaşan elektrik akımlarını ayrı kapasitörlerle yönlendiren araştırmacılar, bu suretle oda içinde kontrolsüz yüklenme bölgelerinin oluşmasına da mani oldular.

Yeni teknolojinin uzun zamandır kullancıların hayalini kurduğu kablosuz elektrik aktarımını, tıpkı WiFi cihazlarında olduğu gibi pratik ve halka dönük bir uygulama haline getirebileceğini söyleyen Disney Research bilim şubesi baş araştırmacısı Alanson Sample, “Bu uygulama sayesinde ileride şarj etme veya pil değiştirme ihtiyacı duymayan robot ve benzeri küçük aygıtlar üretilebilir.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.