Evrim teorisi gerçek mi fantezi mi?

Bazı konular var ki, bu konular gündeme geldiğinde ülkemizde insanlar iki gruba ayrılıyor ve başlıyor bir duygusal tartışma… Duygusal tartışma diyoruz, çünkü akıl ve bilim devre dışı kalıyor bu tartışmada… Darwin ve evrim teorisi de bu toplumda iki gurup oluşturan ve duygusal tartışmayı ateşleyen konulardan biridir. Evrim teorisi gerçek mi fantezi mi? konusu da bu konulardan biridir…

Son zamanlarda Darwin ve evrim teorisinin bu söz konusu iki grup tarafından özellikle medyada yeniden tartışılmaya başlandığı görülüyor. Tabi ki bu tartışmaya inançlar, ideolojiler ve duygusal yaklaşımlar karıştırılıp ağır bastığı için mantık ve ilim çoğu zaman bunların gölgesinde kalıyor.

Dünyadaki her sorunu üzerine bomba atarak çözme eğilimli ABD Başkanı George Bush’un, Amerikan okullarında evrim teorisinin yanı sıra; yaşadığımız evrenin üstün bir zekanın ürünü olduğu teorisinin de okutulacağı yönündeki sözleri de büyük bir tartışmaya sebep olmuştu.

Evrim teorisi ispatlandı mı?

Evrim teorisi, ispatlandı mı? Evrim teorisi ispatlanmamış bir teori midir sadece? İnsan maymundan mı geldi gerçekten? Kurbağalar balıktan mı evrimleşti? gibi sorular ve sorunlar çokça insanın kafasını meşgul ederken ve bunlar üzerinde yoğun tartışmalar yaşanırken; Türkiye’de ve Dünyadaki bir çok ülkede Evrim teorisi ders olarak okutulmaya devam ediliyor.

Peki Evrim nedir, ne değildir aslında? İnsan gerçekten maymundan mı geldi? Bakteriler gelişerek tüm canlıları mı oluşturdu? Canlılar evrimleşerek diğer canlılara mı dönüştü; yani balık evrimleşerek kurbağa oldu mu gerçekten? Maymun evrimleşerek İnsan mı oldu sonunda? Tüm bu soruların cevaplarını ömrünün 40 yılını ilime ve bilimsel çalışmalara adamış bir bilim adamı olan Prof. İsmail Kocaçalışkan slaytlar ve görüntüler eşliğinde anlatıyor. Aşağıdaki videolarda izleyeceğiniz açıklamaları yapan Prof. İsmail Kocaçalışkan, Yıldız Teknik Üniversitesi, Moleküler biyoloji ve Genetik bölüm başkanı olarak bilimsel çalışmalarına devam ediyor.

 

Evrim nedir ne değildir -1 … Yıldız Teknik Üniversitesi – Moleküler biyoloji ve Genetik bölüm başkanı Prof. İsmail Kocaçalışkan anlatıyor:  Yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

Evrim nedir ne değildir -2 … Yıldız Teknik Üniversitesi – Moleküler biyoloji ve Genetik bölüm başkanı Prof. İsmail Kocaçalışkan anlatıyor:  … Yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

Evrim nedir ne değildir – Türler Arası Evrim neden mümkün değildir – 3 … Yıldız Teknik Üniversitesi – Moleküler biyoloji ve Genetik bölüm başkanı Prof. İsmail Kocaçalışkan anlatıyor. Yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

***

Allah’a inanmayan maddeci filozoflar yaratılışa da inanmıyorlar tabiatıyla… Dünyadaki tüm varlıkların nasıl ortaya çıktığı konusunda mantıki tutarlığı olmayan “tesadüf”ten (yani kendi kendine, rastgele oluştan) başka bir açıklama yapamıyorlar. Bu anlayışa göre kendiliğinden var olan cansız maddeden, canlı varlıkların ve bu canlılar içerisinde en gelişmiş ve üstün özelliklere sahip olan insanın nasıl var olduğu konusunda dayanak noktası olarak tutundukları tek düşünce sistemi evrim teorisidir.

Evrim teorisi kime ait ?

Bu teorinin eski Yunan düşünürlerine kadar uzanan kökleri bulunmakla beraber, sistematik Evrim teorisi kime aittir? Sistematik evrim teorisi Lamarck ve Darwin’e aittir. Lamarck 1809’da yayımladığı “Zoolojik Felsefe” adlı kitabında Evrim teorisini öne sürmüş; Darwin de 1859 da yayımlanan “Türlerin Menşei” adlıkitabında evrim teorisini ileri sürmüştür.

Evrim teorisini ileri süren bilim adamları arasında da Evrim teorisi konusunda farklı görüşler vardır. Mesela: Lamarck evrimin, türlerin doğasında var olan evrimleşme özelliğinden kaynaklandığına inanırken; Darwin  ise evrimleşmenin, tamamen dış şartlardan kaynaklandığını ve doğal seleksiyonla gerçekleştiğini iddia eder.

Bilimsel gelişmeleri geriden izleyen ve bilimi kendi ideolojisine alet eden geri kalmış ülkelerdeki bilim insanları evrim teorisini bilimin ispat ettiği bir bilimsel kanun gibi ileri sürmekte ve buna dayanarak; bilim adına bazı sahtekarlıklar da yaparak yaratılış inancına karşı çıkmaktadırlar.

Peki konuya tarafsız gözle ve bilimsel açıdan yaklaşanlara göre aslında evrim teorisi nedir, ne değildir?; bilimin ispat ettiği, benimsediği gerçek bir bilimsel kanun mudur? Darwin gibi evrim teorisini oluşturanların ve samimi bir şekilde savunanların ileri sürdüğü kanıtların durumu nedir? Tüm bu sorulara, yukarıdaki videolarda ömrünü bilimsel çalışmalara adamış bir bilim insanı tarafından sunumlarla ve belgelerle yapılan açıklamalarda cevap bulacaksınız.

 

Kaynak : Hızır İlyas Genç / balkayatv.com

 

***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.