Gençliğin sorunlarına çözüm getiren Başkan’dan istifa

Hamdi Genç / Pertev Ajans
***
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş görevinden istifa etti. Kadir Topbaş herkesi şaşırtan kararını İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Topbaş yaptığı açıklamada, “Partimi bırakmıyorum. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz. İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı affetmez” şeklinde konuştu.
Tüm İstanbullulardan müsaade istediğini ifade eden Topbaş, “Bana gönül koymasınlar. Siyasette kırgınlık olmaz, hiç kimseye kırgın değilim. Partimin üyesiyim. Söylentilere fırsat vermek istemem” diye konuştu.

Borçlu bir belediye bırakmadığını vurgulayan Topbaş, kendisini İstanbul Belediye Başkanlığına uygun gördüğü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Başbakan Binali Yıldırım Başkan Topbaş’ın açıklamasından daha önce gazetecilerin “Kadir Topbaş istifa etti mi?” sorusuna “Kadir Bey bugün bir açıklama yapacak” cevabını vermişti.

İşte Topbaş’ın açıklamalarından bazı başlıklar;
Aziz İstanbullular çok değerli mesai arkadaşlarım değerli yurttaşlarım…
Bugün hicri 1439 yılı… Tüm müslümanların hicri yılbaşını kutluyorum. Değerli kardeşlerim, partim ve sayın genel başkanım uygun gördüler… Özellikle sayın genel başkanıma herkese teşekkür ediyorum. İstanbul’a başkanlık yapma onurunu yaşattılar. Destek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hatırlarım dün gibi, yine bir cuma günü Ali Müfit Gürtuna’dan mührü almak için buradaydım. Emanet olarak baktım. Kendi kişisel hayatıma bu kadar vakit ayıramadım. Çocuklarımızı hırsız gibi sevdik. Evimizi aksattık. Çünkü büyük bir sorumluluk aldık. Hele İstanbul… Onurluyum ve gururluyum… Ben İstanbul’a teşekkür ediyorum. İstanbullular bize güvendi.

Her alanda ciddi yatırımlar yaptık. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. Yorgunluk kelimesini asla kullanmadım. Yorgunluk beyinde başlar, Çok şükür İstanbul’da güzel izler bırakarak hayırla yad edilmek oldu. Kadir Ağabey dediler. Ağabeylik öyle kolay verilmez. Yastığa başımı koyduğum zaman nerede hata yaptım diye hep düşündüm. Tabi İstanbul dünyanın genel merkezi… Arkadaşlarıma devamlı dua ettim ve etmeye de devam edeceğim.
İstanbullulara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsade etmem. Ben Belediye Başkanlık görevimden istifa ettim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz.

Bugünkü Türkiye’de başarılı olanların başarısı takdir edildiği takdirde Türkiye geleceğe hazırlanır. Türkiye şu an toplanmış Kuzey Irak meselesini konuşuyor. Bu çok önemlidir. Ben gündem değilim ki… Kalkıpta sakın ola ki bireysel düşüncelerimizi ortaya koyamayız. Bizden sonraki nesillerin kulvarını oluşturmaya çalışıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma, partililerime teşekkür ediyorum. 3 dönem değişen arkadaşlar var. Dönemimiz ümit ediyorum ki hayırla anılacaktır. Tabi ki eksiklikler olabilir bunlar benimdir. Siyaset çıkarmaya çalışmasınlar. Böyle muhalefetlik olmaz. Tüm İstanbullulardan müsaade istiyorum. Sizlere saygılarımı arz ediyorum… Sağolun varolun…

İstifa gerekçesini ısrarlı soruları cevapsız bırakarak açıklamayan Kadir Topbaş, 2004 yılında kazandığı ilk seçimden bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürüyordu.

Kültür ve sanata verdiği destek ve ilgi sebebiyle pek çok sanatsever tarafından olumlu yorumlarla hatırlanacak olan Başkan Topbaş’ın döneminde İstanbul’da pek çok kültür merkezi yapılırken, çok sayıda kültürel-sanatsal kurslar açılarak İstanbulluların ücretsiz kurslarda eğitim alması sağlanmış oldu.

Damadı ikinci kez tutuklanmıştı
Kadir Topbaş’ın damadı iş adamı Ömer Faruk Kavurmacı, Eylül ayında Fethullah Gülen grubunun iş dünyasındaki ayağı konusu ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Ömer Faruk Kavurmacı, Mayıs ayında sağlık sorunları sebebiyle tahliye edilmiş fakatHaziran ayında yeniden tutuklanmıştı.
İş adamı Kavurmacı’nın yeniden tutuklanması üzerine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kavurmacı’nın tutuksuz yargılanması gerektiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada: Kavurmacı’nın tekrar tutuklanma kararını doğru bulmuyorum” şeklinde görüşlerini açıklamıştı.

Ömer Faruk Kavurmacı, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketlere yönelik sürdürülen ‘FETÖ soruşturması’ çerçevesinde “örgüt üyeliğiyle” suçlanıyor.

İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı, İBB Meclisi tarafından önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda seçilecek. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in 10 gün içerisinde düzenleyeceği toplantıda belirlenecek olan yeni Belediye Başkanı için isim iddiaları da ortaya atılıyor.

İstanbul’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı’nın seçileceği İBB Meclisi’nde 309 üye yer alıyor. Bu üyelerin 179’u AK Parti’li, 121’i CHP’li ve 2’si de MHP’li. Yeni belediye başkanının seçilebilmesi için 207 oy gerekiyor fakat üye sayısı yönünden çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti’nin üye sayısı, yeterli olmuyor.

Eğer CHP veya AK Parti diğerinin adayına, ilk turda destek vermezse yeni başkan 3. turda belirlenecek ve seçilmesi için 156 oy gerekecek.

Yeni başkan adayı olarak, Emine Erdoğan’ın erkek kardeşi Hasan Gülbaran’ın damadı ve Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’nün Başkanı Göksel Gümüşdağ, 23 yıllık İBB deneyimiyle öne çıkan ve şimdi İBB Meclisi’nde 1. Başkanvekili olarak görev yapan Ahmet Selamet gibi güçlü adaylar yanında zayıf ihtimal de olsa Mustafa Demir ve Misbah Demircan isimleri de kulislerde konuşuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kimdir?

Bugün şaşırtan ve düşündüren bir kararla istifasını açıklayan Kadir Topbaş 8 Ocak 1945 doğumlu. Aslen Artvin’li olan Topbaş İstanbul İmam Hatip Lisesi mezunu… Üniversite eğitiminde 1972 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Okul sonrasında, bir süre “serbest mimar” olarak çalışan Kadir Topbaş 1994-1998 yılları arasında dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olarak görev yaptı.
1999 yılındaki seçimlerde Beyoğlu Belediye Başkanı seçilen Topbaş, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) aday olarak girdiği 28 Mart 2004’teki yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.
ardından 2009 ve 2014’te yapılan seçimleri de kazanarak 3 defa İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen seçilen Topbaş, Tarih ve Çevre (TAÇ) Vakfı mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi. Başkan Topbaş, evli ve üç çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.