Hatay günleri heyecanı Maltepe sahilde

Hatay, medeniyetler beşiği tarihi bir şehrimiz ve günümüzde her alanda gerçekleştirilen kalkınma hamleleri, bölgede yeni kurulan ticari, kültürel, turistik tesisler ve benzeri etkileyici gelişimiyle dikkatleri üzerine çeken şehirlerimizden biri… Vizyon sahibi, gayretli ve başarılı yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve girişimciler eliyle gerçekleşen kalkınma hamleleri kenti bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Hatay Günleri etkinliklerinden önemli bazı görüntüleri izlemek için yukarıdaki videoya  tıklayınız.

Hatay ilimizde ve ilçelerinde, köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan üreticilerin, İstanbul’a getirdiği birbirinden nefis doğal ürünler de sergilendi Maltepe’deki Hatay Tanıtım Günleri’nde… Hatay geleneğinde ve kültüründe yer alan cömertliği, hoşsohbet ve misafirperverliği de kurulun gönül sofrası misali muhabbetlerde, ikram edilen yöreye ait özel ve enfes yiyeceklerden tadarken yerinde yaşadı, ziyaretçiler…

Hatay günlerinde, misafirlere neler ikram edilmiyor ki? Bize de ikram edilen Hatay’a özel kabak tatlısının tadı hala damağımda kaldı diyebilirim. Hayatımda ilk defa tattığım bir tarzda pişirilmiş ve adeta kireç suyu ile terbiye edilmiş kabak tatlısı başka bir yerde bulamayacağınız bir lezzet haline gelmiş. Üzüm pestili ise nevi şahsına münhasır farklı bir tat; marketlerden alacağınız pestilden çok farklı jöle kıvamında bir şey, nasıl yapılıyorsa? İkram edilen yöreye ait enfes ve dünyaca meşhur Künefe ise bir efsane… Osman ustanın ve diğer ustaların maharetli elleriyle künefeyi nasıl pişirip hazırladıklarının çekimlerini yaparken, yine bazen gelen geleneksel künefe krizimiz tuttu Antakya künefecisi standında… Neyse ki, çekimler bittikten sonra bize şerbeti bol bir porsiyon künefe ikram etti Firma yetkilileri de künefe krizini hafif atlattık. Stand önünde uzayıp giden Künefe kuyruğunu görünce bizim gibi herkesin künefe krizinin tuttuğu anlaşılıyordu.

Kuru kayısı, ceviz ve bal, farklı tarzda pişirilmiş Hatay yemekleri ve farklı tarzıyla beğeni toplayan ilginç turşular gibi, saymakla bitiremeyeceğimiz nadir doğal gıdaların yanı sıra yörede hazırlanan giysiler, sanat eseri tasarım tablolar, tasarım hediyelik eşyalar ve doğal sabunlar gibi enteresan yöresel ürünler de Maltepe sahilinde Hatay günlerinde sergileniyor. Bu nadir sergiyi ve otantik müziklerle, halaylarla İstanbul’un soğuk atmosferini ısıtan kültür sanat meltemini kaçırmayıp, Maltepe Sahilindeki bu etkinliğe Cumartesi ve Pazar günleri de katılmanız, tavsiye olunur.

Hatay halk oyunları ekibinden harika davul zurna halayı… İzlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

Hatay Tanıtım Günleri çerçevesinde İstanbul Maltepe sahili Etkinlik alanında ziyaretçileri karşılayan Hatay İli ve ilçeleri yöneticisi yetkililer ile görüşme fırsatımız da oldu. Etkinlik için İstanbul’a gelen Hatay’lı seçkin bürokrat ve yöneticilerle adeta hoş bir ocakbaşı sohbeti ve dost muhabbetine dönüşen görüşmeler esnasında Şehirde hayata geçirilen yeni projeler, kalkınma hamleleri, kültürel ve sosyal faaliyetler hakkında bilgi alma fırsatımız oldu. Bu güzel sohbetlerde yöresel konuların yanında Türkiye ve Dünyayı ilgilendiren siyasal ve sosyal konularda da fikir alışverişi yapılabiliyor. Mesela Uğradığımız İlçe belediyelerinden Dörtyol belediye başkanlığı standında, Belediye Yazı İşleri Müdürü Adnan Toksoy ile yaptığımız görüşme esnasında standı ziyaret eden MHP Maltepe eski İlçe Başkanı Coşkun Erbaş ve Hakan Bozkurt’un da katılımıyla kısa ve faydalı bir sohbette Türkiye siyasetinin geleceği üzerine fikir teatisi yapıldı.

Yeni Yüzyılın teknoloji ve insan sıcağından uzak Büyük şehirlerde yaşayan, ekonomik koşturmaca yorgunu insanları “Citta slow” yani “yavaş şehir” arayışında; şehir konforu ile doğal ve otantik hayatı bir arada bulabileceği şehirlerden biri de Hatay ve ilçeleri bu yönüyle de dikkat çekiyor. İşte bu noktada, gelişmişlik düzeyini yükselten doğa harikası Ülkemizin doğusunda ve güneyinde yer alan şehirlerden olan medeniyetler beşiği Hatay ili ve ilçeleri, hem sahip olduğu şehir konforu hem de doğal ve yöresel özellikleri ile 21. Yüzyılın cazibe merkezleri haline geliyor.

(Etkinlik haberi yayınlanırken, montaj çalışmaları yetişmediğinden etkinlik videoları daha sonra haber içeriğine eklenecektir.)

Kaynak : Hüsamettin Piraz / hobitat.com
***

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir