İHA veya SİHA Olabilen Milli Drone Queenbee

Hüsamettin Piraz / Pertev Ajans… Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen 2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul’un Yeni Hava Limanı’nda gerçekleştirildi. İHA veya SİHA Olabilen Milli Drone Queenbee izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.Ülkemiz insanına, gençlere fırsat ve imkanlar verildiğinde neleri başarabileceklerini ortaya koyan projelerle izlediğimiz Teknofest etkinlikleri bugün ve gelecek adına umut verdi. Teknofest Günleri’nde Abdullah Gül Üniversitesi ekibinin yarışma için hazırladığı İHA veya SİHA Olabilen Milli Drone Queenbee yarışma için son denemeleri yapılarak  yarışmaya hazırlanıyordu. Ekibin “QUEENBEE” adını verdikleri “drone” ilginç ve atak görüntüsüyle objektifimize takıldı. Yarışma ekibine “neden kanatları takmıyorsunuz?” diye sorduk. “Bazen alanda bulunan diğer araçlara verilen komutlarda bile harekete geçip uçabiliyor; o yüzden kanatlarını ve bataryasını çıkardık.” cevabını aldık.

İHA veya SİHA Olabilen Milli Drone Queenbee

Hazırladıkları insansız hava aracı – Drone projesi ile yüzlerce ekip ve proje arasından seçilip dereceye girmeyi başardılar. Kayseri – Abdullah Gül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde okuyan öğrenciler tasarladıkları Drone projesiyle geleceğin uçan otomobillerinin, uçan otobüslerinin mimarı olacaklarını ispatlamış oldular.
Abdullah Gül Üniversitesi yarışma ekibi Robopeak Takımı’nın tasarlayıp ürettiği İHA- QUEENBEE’nin uçuş macerasını yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.
Özellikle otonom (yüklenen programla kendi başına görev yapmak) görevle program yüklenebiliyor olması ve kargo taşıyıp belirlenen noktaya kargoyu bırakma özelliğiyle dikkatleri üzerine çeken model uçağın tasarımcıları ile bir söyleşi yaptık. Drone’lar ve insansız hava araçları üzerine çalışan ekibi yarışma alanında hummalı bir çalışma yürütürken izleme fırsatı bulduk.Kayseri – Abdullah Gül Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan Robopeak ekibinde; öğretim üyesi Kutay İçöz danışmanlığında, takım kaptanı Burak Rüştü Duman, Ömer Faruk Demirci, Hatice Zehra Doğru, Ahmet Hakan İri ve Muhammed Enes Tahiroğlu yer alıyor. Kargo taşıyabilen (İHA) İnsansız hava aracı olarak tasarladıkları Drone’un özelliklerini, özgün tasarımı nasıl yaptıklarını ve tasarımın hikayesini konuştuk. İlginizi çekecek söyleşiyi videoda izleyebilirsiniz.Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.