“İnovasyon bizim işimiz” diyen gençler

***
Türk otomobili hala yapılamadı diye düşünüyorsanız hemen söyleyelim Türk otomobili yapıldı, hem de Türk yarış arabası ! İnovasyon Günleri etkinlikleri sırasında görüntüledik Türk yarış otomobilini… Henüz Formula yarışlarında gördüklerimiz gibi devasa bir araba değil, ancak zamanla o da büyüyüp gelişecektir. Bir yerlerden başlamak gerekiyordu tabi ki; Görüştüğümüz proje sahibi genç mucitler Mert Semih Karakoç, Tugay Dağtekin, Furkan Muhammet Nalbant ve Şevket Garip kardeşlerimiz de öyle yapmış bir yerlerden başlamışlar. Çok da iyi yapmışlar. Modellerini gördüğümüz Araçlar geleceğin “Türk Yarış Otomobili” olarak göz dolduruyor.

Tabi ki sponsor bekliyor proje, seri üretime geçilebilmesi için; yatırım yapacak girişimci firma bekleniyor. Başbakan’ın da “Yerli otomobili üretecek babayiğit aranıyor”dediği gibi, seri üretim için babayiğit firma aranıyor şimdilik… Sanırız çok sürmez bir sponsor firma bulunur ve deneme sürüşlerini şimdiye kadar katıldığı yarışlarda sergileyen Yarış otomobilimiz de son model versiyonları ile Türkiye’nin ve Dünya’nın yollarını, yarış pistlerini arşınlamaya başlar.

Motor ve diferansiyel hariç tamamı yerli üretim olan Projenin genç mucitleri ile Türkiye’nin yerli yarış otomobili serüveni ve bu yönde yaptıkları çalışmalar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

GENÇLERİMİZ “İHA” (İNSANSIZ HAVA ARACI) YAPMIŞLAR !

Sadece yarış otomobili değil, bir başka ekip de yerli “İHA” yani insansız hava araçlarını yapmışlar; sadece o kadar da değil, robotlar, uydular ve daha bir sürü icat… Uludağ Üniversitesi “Robot topluluğu” olarak faaliyetlerini sürdüren bir diğer ekip de bu harika çalışmaların altına imzalarını atıyorlar. Onları temsilen, inovasyon ekibinden Ömer Faruk Çakır kardeşimizle bir söyleşi yaptık.

İNOVASYON DAHİLERİ, SOSYAL PROJELERİ DE İHMAL ETMİYOR !

Uludağ Üniversitesi’nden bir başka inovasyon ekibi de sosyal projeleri toplumun hizmetine sunmak üzere çalışıyor. Sosyal medyanın bilinçli ve topluma en faydalı olacak şekilde kullanımından tutun, dezavantajlı bireylerin topluma kazandırılmasına varıncaya kadar bir dizi projeyi koşturan inovasyon ekibini temsilen görüştüğümüz Ece Nur Öztürk ve Ahmet Ergüven de üzerinde çalıştıkları projeler hakkında detaylı bilgiler verdiler.

Söyleşinin tamamını izlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

Kaynak : Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.