İstanbul’un yeni gemileri, komik görünüyor

İstanbul’un yeni gemileri var. şimdilerde Mavi Marmara sularında… Bu yeni gemileri gören İstanbullular, şaşırdı ilk zamanlar… Çünkü gerçekten tuhaf bir görüntüye sahipti bu gemiler; eski İstanbul gemilerine hiç benzemiyorlardı.

Aslında geçen seferki gemi modelinin İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından İstanbul halkına mini referandum ile sorulması hoş ve şık olmuş; bu demokratik ve katılımcı uygulama İstanbul halkının takdirlerini toplamıştı, tam not almıştı. İstanbul halkı da zaten şimdilerde Marmaranın sularında martı gibi süzülen en ideal modeli seçmişti derin irfanı ile… Tabi geçen sefer olduğu gibi mini referandum yapılmadan kendisinden görüş alınmadan bu gemilerin suya indirilmesini pek hoş karşılamadı İstanbul halkı… Ne var ki seyir terasının geniş olması ve yaz döneminde sefere çıkarılmış olmaları sayesinde yeni gemilere de nispeten hoşgörüyle yaklaştı ve çabuk alıştı denilebilir.

Söz konusu yeni gemiler Şehit Hatları’nın eski gemileri kadar estetik özelliklere sahip değil, evet. Uzaktan bakılınca “Yüzen bohça” izlenimi veriyor, evet. Yanda balkonu yok, kışın seyir özelliği zayıf olacak gibi görünüyor, evet. Ancak kullanışlı gemiler göründüğü kadarıyla; adeta önü arkası belli değil. istediği tarafı ile yanaşıp yolcu indirip bindirebiliyor. Bu da önemli bir kolaylık… Otomatik açılır kapak üzerinden yolcu alması ve indirmesi ise son dönemde üretilen tüm Şehir hatları gemilerinde olduğu gibi alkışlanacak bir özellik. Eski usul, tahta parçalarından yapılmış eğreti iskeleler üzerinden düşmekten kurtulmuş oldu İstanbul halkı böylece… Geminin içini de gezdik, gayet güzel döşenmiş iç mekan yalnız İstanbul halkının şikayetçi olduğu klima rezaleti bu gemilerde de devam ediyor malesef… Bilinçsiz bir şekilde 18 derece gibi en düşük ayara getirilip tavandan aşağı yolcunun sırtına doğru tüm şiddetiyle estirilen klimalar insanları hasta etmeye devam ediyor tüm ulaşım araçlarında olduğu gibi… Klimalar, 23-24 derece gibi insanlara zarar vermeyecek seviyelerde açılmalı ve doğrudan insanların üzerine hava püskürtmek yerine tavana veya duvara doğru soğuk hava püskürtmesi sağlanmalı; böylece çarptığı duvarda süzülen havanın ortamda yayılarak hoş ve serin bir atmosfer oluşturması sağlanmalıdır.

Uzun lafın kısası, kim ne derse desin İstanbul şiirlere, şarkılara, kitaplara ve filmlere konu olmuş müstesna bir güzel… Güzele ne yakışmaz misali üzerine ne giyse yakışıyor.

Kaynak : Hızır İlyas / Yukselentv.com…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.