Kazan kazan aşure heyecanı!

Ümraniye’de kazanlar kaynıyor!
Ümraniye Belediyesi, geleneksel hale getirdiği aşure programlarına bu yıl da devam ediyor. Geçen yıl, 60.000 kişiye aşure ikram eden belediye, bu yıl da yurt içi ve yurt dışında onlarca kazan dolusu aşure dağıtacak.
Ümraniye Belediyesi, geleneklerin devamını sağlayan etkinlerinden biri olan aşure programlarını bu yıl da sürdürüyor. İlçede dağıtılacak aşurelerin ilki Sufi Devran Topluluğu’nun duasıyla 15 Temmuz Şehitler Meydanı’nda kaynatılarak, vatandaşlara ikram edildi. On bin kişilik aşure pişirilen programa; Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra, Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu, Ümraniye Belediye Meclisi 1. Başkan Vekili Hüseyin Erdoğdu, AK Parti Ümraniye İlçe Kadın Kolları Başkanı Mukaddes Bilgin, Ümraniye İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor İşleri Müdürü Muhammet Kılıç, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti Ümraniye İlçe Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda yaptığı konuşmada, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Özdemir, Muharrem ayının önemi ve faziletinden bahsetti ve Ümraniye’de hafta boyunca aşure dağıtılacak noktalar hakkında bilgi verdi. 20 noktada 60 bin kişilik aşure dağıtılacağını dile getiren Özdemir, aşure programları dolayısıyla Başkan Hasan Can’a teşekkür etti.
AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Enver Sedat Çakıroğlu, programda yaptığı konuşmada; Müslüman âleminin hicrî yeni yılını kutlayarak, “12 yıldır sosyal belediyecilik örneği teşkil eden Ümraniye Belediyesi’ne ve Başkanımız Sayın Hasan Can’a teşekkür ediyorum. Belediyemiz yaptığı çalışmaların ödüllerini evvela sizlerden oy olarak ve sonrasında birçok anket ve yarışmada ilk sırada gelerek alıyor” dedi.

Müslümanların birlik ve beraberliğinin önemine vurgu yapan Çakıroğlu, Muharrem aynının ve yeni yılın Müslüman âlemine hayırlar getirmesi duasıyla konuşmasını sonlandırdı.
Programdaki konuşmasında Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Mübarek Muharrem ayında, mübarek Cuma günü bir araya gelelim ve dualar edelim istediğimiz için, ilk aşure programımızı bugün gerçekleştiriyoruz. Ümraniye’nin birçok noktasında aşure yapım ve dağıtımlarımız sürecek. Şehirleşme sonucu birçok geleneğimiz unutulmaya başlıyor, biz belediye olarak her zaman geleneklerimizi yaşatmak ve devam ettirmek için elimizden geleni yaptık ve yapacağız. Aşure geleneğimizi de 12 yıldır sizlerle birlikte idrak etmenin mutluğunu yaşıyoruz. İnşaallah bu gelenek her zaman devam eder” dedi. Hicrî takvimin ve tarihteki olayların hicrî günlere göre bilinmesinin önemini anlatan Başkan Hasan Can, hicrî aylardaki önemli günlerden bahsetti. Muharrem ayında yaşanmış olan Kerbelâ hadisesini, “Yüreğimizin yarası olan Kerbelâ hadisesi bir acının hadisesidir. Kerbelâ mazlumun haykırışının sesini duyduğumuz yerdir, Kerbelâ Peygamberimiz (SAV)’in göz nuru torunları Hasan ve Hüseyin’in şehid edildiği yerdir. Allah, Peygamber, vatan ve millet yolunda hayatını kaybeden tüm şühedaya rahmet olsun. Kerbelâ tüm âlem-i İslâm’ın meselesidir, acıyı unutmayacak, birliğimize kastedenlerin Kerbelâ hadisesini Müslümanlar arasında bir tefrika unsuru olarak kullanmasına izin vermeyeceğiz” diyerek görüşlerini açıklayan Başkan Hasan Can, millî birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.
Aşure gibi geleneklerin yaşatılmasının önemini anlatan Başkan Hasan Can, Ümraniye’de gerçekleştirilecek aşure programlarından bahsederek; “Ayrıca Bosna’da da yaşattığımız bir aşure geleneğimiz var. Salı günü inşallah; kültür merkezimizin bulunduğu Fojnica kasabasında ve Saraybosna- Gazi Hüsrevbey Camii’nin bahçesinde de aşure programımız olacak” dedi. Nafile oruçların öneminden de bahseden Başkan Hasan Can, Muharrem ayının ve yeni hicrî yılın hayırlara vesile olması duasıyla konuşmasını sonlandırdı.
Ardından kürsüye çıkan AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz konuşmasında, “Zamanı hizmete dönüştüren, belediyecilik kavramını değiştiren, patlayan çöplerin olduğu Ümraniye’nin adını değiştirmeyi reddedip kaderini değiştiren; ayrıca klasik belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra geleneklerimizi devam ettirme ve canlandırma noktasında da önemli çalışmalara imza atan Başkan Hasan Can’a teşekkür ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.