Japonlar bunu da yaptı! Konuşmayı 8 dile çeviren akıllı maske ürettiler

Japonya’da yüksek teknoloji ürünleri üreten firma, konuşma çevirisi yapan akıllı maskeyi tanıttı. Standart yüz maskelerine uyumlu olan akıllı maskeler, telefon ve tabletlere bağlantı sağlıyor, yapılan konuşmaları kopyalayabiliyor ve kaydedebiliyor; ayrıca arama yapabiliyor ve Japonca yapılan konuşmayı sekiz dile çevirebiliyor. Japonlar bunu da yaptı! Konuşmayı 8 dile çeviren akıllı maske ürettiler Daha sonraki zamanlarda farklı dillerdeki konuşmaları da tercüme edebilecek akıllı maske ilgi uyandırdı.

Merkezi Japonya’da bulunan teknoloji girişim şirketi Donut Robotics, koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada artan maske kullanımını, yüksek teknoloji ile birleştirerek c-mask’i üretti.

Şimdilik sadece Japonca’dan diğer sekiz dile çeviri yapabilen, ve Mesajları iletebilen; internet bağlantılı akıllı maske, beyaz plastikle kaplı ve standart yüz maskelerine uyum sağlayacak şekilde üretiliyor.

Akıllı telefon ve tabletler aracılığıyla gerekli uygulamaya bağlanan akıllı maske; bluetooth üzerinden konuşmayı metin mesajlarına dönüştürebiliyor. Ayrıca istenilen kişileri arama yapabiliyor, kullanıcısının sesini yükseltebiliyor.

Donut Robotics firması CEO’su Taisuke Ono, “Bir robot geliştirmek için yıllarca çok çalıştık ve bu teknolojiyi koronavirüsün toplumu nasıl yeniden şekillendirdiğine yanıt veren bir ürün tasarlamak için kullandık” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Donut Robotics firması mühendisleri, şirketin koronavirüs salgınından etkilenmesini önleyecek yeni ve inovatif bir ürün araştırırken akıllı maskeyi icat ettiler.

İlk olarak Tokyo Uluslararası Havalimanı’nda kullanılacak olan akıllı maske, Japonya’da 5 bin alıcıya ulaştırılacak.

Akıllı Maskelerin fiyatı ise yaptığı işe göre oldukça ucuz; Sadece 40 dolar yani Türk Liracı cinsinden (yaklaşık 274 Türk Lirası) olarak açıklandı.

 

Kaynak : trthaber, hobitat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir