Kumaş üzerinde ebruli fanteziler

Geleneksel sanat tarihinde özel bir yeri olan Ebrû sanatı Milli kâğıt süsleme sanatlarından biridir. Ebrû, sanatında fizik ve kimya gibi bilimsel kurallardan da istifade edilerek, fevkalade yüksek görsel özelliklere sahip, uyumlu renklerin kâğıt üzerine aktarıldığı bir sanat dalıdır. Hangi tarihte ve hangi coğrafyada kimler tarafından bulunduğu bilinmemekle birlikte bu sanatın, çok eski tarihli kitap ciltlerinde yan kâğıdı olarak kullanıldığını görmek mümkündür.

Tabi ki Türk-İslam sanatlarından olan Ebrû sanatı da, zaman içerisinde geçirdiği aşamalar çerçevesinde, dahi sanatçılar tarafından gerçekleştirilen pek çok inovasyon yaşamış ve yapımında kullanılan malzemelerde olduğu kadar elde edilen desenler, motifler ve ebrû kâğıdının kullanım alanları bakımından değişime, yeniliklere açık bir sanat dalı olarak gelişimini sürdürerek günümüze kadar ulaşmıştır. Tabi sanatçılar inovasyon yaparken Ebru sanatını ve desenlerini kumaş üzerinde de görmek istemişler. Sonuçlar yüz güldürmüş ve pek çok farklı alanlara ve materyallere uygulanabilen ebru, kumaş üzerine de uygulanarak estetik görünüme sahip dokular elde edilmeye çalışılmıştır.

Kumaş üzerine ebru yaparken kullanılan boyalar, kağıt üzerine ebru yaparken kullanıldığı gibi toprak boyalar değildir. O sebeple kumaşa ebru yapılacağı zaman piyasadan kumaşa uygun ebru boyaları tedarik edilmelidir. Kumaşa ebru yaparken genellikle ipek ve pamuk içeren saten gibi kumaşlar kullanılır. Yapılan desenleri fikse etmek için de ütü ve sıcak presleme işlemi yapılmalıdır.

Sanatçılarımız, kumaş üzerine Ebru deseni çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde gösterirken, aşağıdaki videolarda sanatın inceliklerini izleyebilirsiniz.

KUMAŞ ÜZERİNE EBRU TASARIMLARI

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Eda Özbekkangay

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Sezai Temel

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Kaan Demirkesen

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Şule Çoruhlu Karabulut

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Hüsamettin Piraz

Kumaş üzerine Ebru desen çalışması… Sanatçı : Özgür Fidan

Kaynak : Kültür Sanat Servisi / hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.