Müftülüklerde de “Resmi Nikah” yapabilecek gençler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, “Resmi nikah, kadınlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haklarının korunması için gerekli. Gerçekleştirilecek düzenlemeyle isteyen çiftlerimiz il ve ilçe müftülüklerinde nikahlarını kıydırabilecek, isteyen de bugüne kadar olduğu gibi belediyelerde kıydıracak. Ve kıyılan bu nikah, resmi nikah olacak.” dedi.

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda değişiklik düzenlemesi yapan kanun tasarısı Meclise’e sunuldu. TBMM’ye gönderilen tasarıda yer alan düzenlemeler şöyle:

MÜFTÜLERE YETKİ VERİLİYOR

Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 22. maddesi’nde yer alan “evlendirme yetkisi bulunan görevliler” arasına il ve ilçe müftüleri de eklenecek. Bu maddenin gerekçesinde, “Vatandaşlarımızın evlenme işlemlerini kolaylaştırmak ve daha kolay ve seri bir şekilde hizmet almalarını sağlamak amacıyla il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu yetkisi verilmektedir” denildi. Evlendiğini resmin süresi içinde bildirmeyenlere 50 TL para cezası öngören madde ise yürürlükten kaldırılıyor.

SURİYELİLERE NUMARA VERİLECEK

Halen yürürlükte bulunan uygulamada, Türkiye’de herhangi bir amaçla en az 90 gün ikamet izni alınan yabancı şahıslarla, Türkiye’de yasal çerçevedr ikamet edenler, “Yabancılar Kütüğü”ne kaydediliyor. Tasarı ile Türkiye’de bulunan yabancılara, ikamet izni şartı aranmaksızın İçişleri Bakanlığı’nın izniyle kimlik numarası verilecek. Bunlar Yabancılar Kütüğü’ne kaydedilecek. Yabancıların evlenme, doğum, ölüm gibi bilgileri özel dosyalarda saklanacak.

ÜÇ İSİMDEN FAZLASI KONULAMAYACAK

Halen yürürlükte bulunan uygulamada, sağlık görevlileri nezaretinde yapılmayan doğumlarda doğum bildirimi için beyan yeterli oluyor. Yeni düzenlemeyle, mülki amirler aile hekimleri kayıtlarında inceleme yaptırdıktan sonra doğum kaydını gerçekleştirilebilecek. Doğan bir çocuğa üç taneden fazla isim konulamayacak ve adlar kısaltmalarla yazılamayacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Kaya, son günlerde kamuoyunda Yoğun olarak tartışılan “İl ve ilçe müftülüklerine nikah kıyma yetkisi verilmesi” konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Kaya, önceliklerinin her zaman kadınların haklarını korumak olduğunu, yeni yapılan düzenlemenin resmi nikah şartlarını değiştirmediğini ve kadınların yararına sonuçlar doğuracağını açıkladı. Bu düzenlemenin, resmi nikah kıyılırken belli yaş zorunluluğu olduğu için, ülkemizde yaygın olan erken yaşta evliliklerin önüne geçme noktasında önem taşıdığını vurgulayan Kaya, ayrıca resmi nikah kıyılmadan, kadınların haklarının resmi nikahla güvence altına alınmadan dini nikahla yapılan evliliklere de engel olacak bir düzenleme olduğunu ifade.

Kaya, “Ülkemizde sadece dini nikahla gerçekleştirilen evlilikler var ve bu evliliklerde kadınlarımız mağdur olabiliyor. Bu gibi evliliklerde, resmi nikahları olmadığı için kadınlarımız hiçbir hak iddia edemiyor. Resmi nikah, kadınlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haklarının korunması için gerekli. Gerçekleştirilecek bu düzenlemeyle isteyen çiftlerimiz il ve ilçe müftülüklerinde nikahlarını kıydırabilecek. İsteyen de bugüne kadar olduğu gibi belediyelerde kıydıracak. Ve kıyılan bu nikah, resmi nikah olacak.” değerlendirmesini yaptı.

“Yükümlülükler dikkate alınarak müftülüklerde de Nikah kıyılabilecek”

Resmi Nikah yapmak için gereken şartlarda herhangi bir değişikliğin düzenlemede yer almadığına dikkat çeken Kaya, şunları söyledi:
“Bizim bu düzenlemeyi desteklerken tek derdimiz ve önceliğimiz kadınlarımızın korunması. Bu düzenleme, çiftlerimizi resmi nikaha yönlendirecek ve kadınlarımızın mağduriyetlerini önleyecek. Nikah şartlarında kesinlikle bir değişiklik yapılmıyor. Sadece insanlarımıza bir seçenek sunulmuş oluyor bu düzenlemeyle. ‘İsteyen müftülüklerde, isteyen nikah dairesinde kıydırsın nikahını.’ diyoruz. Bugün evlenmek isteyen çiftlerimizin nikahları resmi araştırmalar yapılarak, evlenebilme şartlarını tam olarak yerine getirdikleri, evlenmelerinde bir engel olmadığı tespit edildikten sonra şahitler huzurunda nasıl kıyılıyorsa, bundan sonra da aynı şekilde, aynı kurallar içerisinde kıyılmaya devam edilecek.”

Kaya, müftülerin de devlet memuru olduğuna işaret ederek, “Devletimize, kurumlarına, memurlarına güvenmemiz lazım. Belediye Başkanı’nın kıydığı nikah, talep gelmesi halinde aynı şartlar ve yükümlülükler dikkate alınarak müftülüklerde de kıyılabilecek. Nikahı kim kıyarsa kıysın, yaşı tutmayan ya da diğer tüm gerekli şartları taşımayan çiftlerin nikahı kıyılamaz.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.