Muhsin Yazıcıoğlu için 3 film

Yapımcı, yönetmen ve oyuncu Ahmet Yenilmez, 2009’da geçirdiği helikopter kazasıyla hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu, belgesel ve iki filmle beyaz perdede tarihe yazıyor.

“Muhsin Başkan” belgeselinin çekimlerine başlayan Yenilmez, önümüzdeki günlerde de senaryosunu Muhsin Yazıcıoğlu ile yazdıkları “Sevdam Gözlerinde Kaldı” ve Yazıcoğlu’nun Barnabas incilini gördüğü için öldürüldüğü iddialarını konu alan “Vasiyet” filmlerine başlayacak.

“Muhsin Yazıcıoğlu ölümüyle benim hayatımı 180 derece etkiledi. Hayatıma dair önceliklerim tamamen değişti” diyen Ahmet Yenilmez, yeni projelerini AA muhabirine açıkladı.

Yenilmez, Yazıcıoğlu’nu anlatan belgesel için kolları sıvadığını ve çekimlerin kasım ayında bitmesini, ilkbaharda itibariyle de gösterime girmesini planladığını bildirdi.

Belgeselde hiçbir dış anlatım sesi bulunmayacağını ifade eden Yenilmez, Yazıcıoğlu’nu, bugüne kadar televizyonlara çıkmamış sırdaşlarının anlatacağını kaydetti.

Yazıcıoğlu’nun belgesini yapmayı neden istediğini anlatan Yenilmez, “Muhsin Yazıcıoğlu’nu bu ülke tanımadı. O hiçbir özelliğini, ülkeye, insana, dünya insanlığına, siyasete dair emin olun hiçbir düşüncesini daha söylemedi” sözleriyle açıkladı.

Ahmet Yenilmez, “Son seçimlerde aldığı oy 400 bin civarındaydı ama cenazesinde 1 milyon insan vardı. Bunun dünyada örneği var mı, bilmiyorum. Her inanç, her ırktan insan vardı. Belgeselde de var bu sahne, cenaze arabasının önünde bir kadın, göğsünün bir tarafında Atatürk ve altı oku, elinde Muhsin Başkan’ın resmi ve ağlıyor. Bu başka bir şey, bu bir dip dalganın olduğunu gösteriyor” dedi.

“Muhsin Başkan” belgeselinde, Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili iddialara yer vermeyeceğini, derdinin sadece onu anlatmak olduğunu söyleyen Yenilmez, “Bu Allah’ın bir zuhuratı, hani kalplere doğurur ya… Bu milletin kalbine Muhsin Yazıcıoğlu’nu bildirmeden başka bir şey zuhur etti Allah. Belgeselimde de kaza mı cinayet mi hiç bunda değilim ben. Cenab-ı Allah öyle bir ölüm nasip edeceğini garanti etse hangimiz şu anda ölmek istemeyiz. Allah onu derin dondurucuda tuttu ve 3-4 gün insanların kalbine onun kıymetini zuhur etti, insanlar bilmeden bu kadar ağladılar, bilselerdi ne olurdu? Ben ömrümü onu anlatmaya, onunla olan hayallerimize adadım” diye konuştu.

SEVDAM GÖZLERİNDE KALDI

Yenilmez, Yazıcıoğlu üçlemesinin ikinci yapımının Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle ilk yönetmenlik deneyimi “Sevdam Gözlerinde Kaldı” filmi olduğunu belirtti.

“Öyküsünü Muhsin Başkan ile beraber kurmuştuk. Bu bir aşk hikayesi” diyen Yenilmez, filmin sloganını “Onlar hep sustular. Mamak’ta, Madımak’ta, Susurluk’ta sustular. Öylesine sustular ki sevdalarını bile söyleyemediler ve sevdaları gözlerinde kaldı. Şimdi herkes susacak, onlar konuşacak” olarak ifade etti.

“12 EYLÜL’Ü BU KADAR ADİLCE ANCAK YAZICIOĞLU KURABİLİRDİ”

Filmde modern zamanın hızlı yaşamına eleştiriler bulunduğuna değinen Yenilmez, filmde 12 Eylül dönemine ilişkin perde arkası yaşanmışlıkları yansıtacaklarını kaydetti.

Ahmet Yenilmez, belgeselin en önem verdiği sahnesinin de zıtlıklar üzerine kurulduğunu anlatarak, “İlk kez ülkücülerin Mamak’ta ne çektiği anlatılacak. Kürt bir ülkücünün, annesi Türkçe bilmediği için dayak yemesini bir komünist anlatacak. Bu bir devrimdir Türk sinemasında. İşte bu Muhsin Yazıcıoğlu ile kurduk bu sahneyi, Bana dünyanın en iyi senaristini getirin bu sahneyi kuramaz. Bu kadar zıtlıklarda ve bu kadar adilce 12 Eylül ihtilalini ancak Muhsin Yazıcıoğlu kurabilirdi” dedi.

“O DÖNEMİN ÇOCUKLARI DELİKANLIYDI”

Filmde, Ciwan Haco’nun Cano türküsü de olacağını ve hiçbir ideoloji suçlanmayacağını vurgulayan Yenilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü o dönemin çocukları delikanlıydı. Bu zamana kadar yapılan 12 Eylül filmlerinde hep bir taraf suçlandı. Deniz Gezmiş de delikanlıydı, Sarp Kuray da. Nasuh Mithat, Mehmet Ali Yılmaz ile Muhsin Yazıcıoğlu Mamak’ta hücre arkadaşlarıydı. Rahmetlinin bir sözü vardı: ’11 Eylül’de koskoca Türkiye’yi paylaşamadık, 12 Eylül’de birileri geldi 2,5 metrelik hücreyi bize 5,5 yıl paylaştırdı.”

Kasım ayında filme “motor” diyeceklerini de belirten Yenilmez, filmin 2015’te yaz öncesi vizyona girmesini planladığını bildirdi.

Ahmet Yenilmez, filmde başrolü 6 yıldır bu role hazırlanan ve bunun için de birçok dizi projesi geri çeviren Kınalı Kuzular’ın kınalı Hasan’ı, oğlu Burak Alp Yenilmez’in üstleneceğini söyledi.

ÜÇLEMENİN ÜÇÜNCÜSÜ: BARNABAS İNCİLİ

Üçlemenin sonuncusu olarak ise Yenilmez, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümünden 15 gün önce çekilmesini istediği ve “Vasiyet” adını verdiği filmi vizyona taşıyacak.

Yenilmez, kazadan önce Yazıcıoğlu’nun Ankara Çukurambar’da bir pastahanede bir yazarın kitabının film yapılmasını istediğini ve o gün kendisine “Biliyor musun bunu gören herkes ölmüş” diyerek telefonundan Barnabas incilinin fotoğraflarını gösterdiğini dile getirdi.

Yenilmez, o sırada yanlarında bulunan başka bir kişinin “Siz de gördünüz mü?” sorusuna Yazıcıoğlu’nun “Gördüm” yanıtını verdiğini, arkasından “O zaman siz de mi öleceksiniz?” diye sorduğunu aktardı.

Bu buluşmadan 15 gün sonra helikopter kazasıyla Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiğini anımsatan Ahmet Yenilmez, bu fotoğrafların kaybolan telefonda olduğunu savundu.

Yenilmez, “Vasiyet” filminin de Yazıcıoğlu’nun kendisini görevlendirdiği Barnabas incilini ve bu süreci konu edindiğini sözlerine ekledi.

AA.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.