Muz ağacından harika eserler nasıl yapılır !

Türkiye’nin en önemli muz üretim merkezlerinden olan Mersin’de, muz ağacının lifleri, işlenerek ekonomiye katkı sağlayacak şekilde değerlendiriliyor. Liflerden kirman kullanılarak elde edilen iplikten kilimden halıya, heybeden çantaya süs eşyası ve kullanım amaçlı harika sanat eserleri ortaya konuyor. Mersin-Bozyazı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Aydul, Müdür Yardımcıları Ersin Ateş ve Uğur Eslemez yönetiminde sürdürülen çalışmalar kapsamında çok sayıda kursiyer maharetlerini ortaya koymak suretiyle sanat icra ederken, aynı zamanda üretilen bu eserler yöre halkının ekonomisine de katkı sağlıyor ve geçim kaynağı oluyor.

Gayretli öğretmen ve usta öğreticilerinden işin inceliklerini öğrenen gencinden yaşlısına maharetli kursiyer sanatçılar, Anadolu Kültürü’nün 21. Yüzyıldaki yansımaları olarak nitelendirilen nakışları, muz liflerini kullanarak ürettikleri sanat eserlerine yansıtıyor. Muz lifinden üretilen eserlerin, diğer pamuk ip veya benzeri malzemelerden üretilen eşyalara göre çok daha dayanıklı olduğu biliniyor. Özellikle bayanlar, muz lifinden üretilen eserlere dayanıklı olması, sıcak havalarda terletmemesi, el emeği göz nuru ile itinalı bir şekilde üretilmesi ve özgün modele sahip olması nedeniyle rağbet gösteriyor. Birbirinden güzel ve çekici bu sanat eseri çantalar, sehpa örtüleri ve süs eşyalarını foto galeriye tıklayıp izleyebilirsiniz.

MUZ LİFİNDEN SANAT ESERLERİ – FOTO GALERİ

Aşağıdaki Foto galerideki resmi büyütmek için üzerine tıklayıp Foto Galerideki eserleri inceleyebilirsiniz. Büyük resmin üzerindeki ileri-geri oklarını kullanarak önceki ve sonraki resimleri izleyebilirsiniz .

Kaynak : Kültür Sanat Servisi / Hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.