Saçlarınızı büyüten ve saçları olağanüstü güçlendiren doğal yöntemler

Beslenme alışkanlıklarımız ve yediğimi yiyeceklerden kaynaklanan, vitamin ve mineral eksikliklerinden dolayı; veya kullandığımız şampuan ve diğer saç bakım ürünlerinden dolayı saçlarımızda zayıflama ve azalma meydana gelebilir. Ayrıca bu sebeplerle saç büyümesi yavaşlayabilir. Saçlarınızın giderek incelmesinden ve yavaş uzamasından şikayetçiyseniz hiç endişe etmenize gerek yok; Evinizdeki yiyecek dolabında saç büyümesini ve dolgunluğunu artırmak için pek çok doğal ürün ve yöntem var. İşte Saçlarınızı büyüten ve saçları olağanüstü güçlendiren doğal yöntemler!

Balık yağı

Sıvı halde veya kapsül olarak balık yağı tüketmek saç büyümesini ve gelişimini destekleyebilir; çünkü bu doğal takviyeler DHA veya dokosaheksaenoik asit adı verilen değerli bir madde içerir. Saç derisinde bulunan dermal papilla hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Bu etki de saç dökülmesini önlediği gibi kafa derisindeki doğal saç üretimini artırabilir ve kafadaki kellik sorunlarını çözebilir.

Biberiye yağı

Biberiye yağı gibi uçucu yağlar, saçlarını diledikleri oranda uzatmakta güçlük çeken kişiler için bilinen bir çözümdür. Biberiye yağı, büyüyen ve androgenetik alopesi tedavisi için en mühim esansiyel yağlardan biridir. Cildinizi korumak amacıyla birkaç damla biberiye yağını başka bir yağla karıştırın; saçlarınızı durulamadan önce saç derisine ve saça, masaj yapın. Saç diplerine masaj yaparken tırnaklarınızı değdirmeden parmak uçları ile masaj uygulayın. Bileşenleri içerisinde biberiye yağı bulunan şampuanlar ve saç kremleri de kullanabilirsiniz.

Yumurta

Yumurta sarısı maskesi, bir çok saç probleminde yardımcı olabilir. Yumurta, hem saçların sorunlarını iyileştiren hem de takviye edip besleyen; onları mümkün olduğunca gür ve güçlü kılan yüksek miktarda lesitin ve protein içerir.

Ayrıca kepek sorunu çeken kişilere çözüm getirebilecek yüksek miktarda kükürt içerir. Öneri olarak: İki yumurtayı kırıp bir tabakta iki yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. Yumurtanın yapışkanlığını azaltmak amacıyla yarım bardak su karıştırarak seyreltin. Taranmış kuru saçlarınıza uygulayın. Ardından  şampuan veya sabunla yıkamadan önce 30 dakika saçınızı böylece bekletin.

Kahve

Pek çoğumuz, bir fincan kahve içmenin saç problemlerini çözebileceğini bilmez. Oysa kahvenin içeriğinde bulunan kafein, saçların uzamasına yardımcı olabilir. Ayrıca saç büyümesinin anajen aşamasını uzatabilir. Kahvenin bu katkısı da kellik sorunu veya saç incelmesini azaltabilir. Öyleyse yapmanız gereken tek şey günde bir fincan kahve içmek!

Yeşil çay

Yüz maskelerinden göz altı maskelerine kadar, yeşil çay eskiden beri doğal güzellik konusunda şifa kaynağı olmuştur. Yeşil çay, ipeksi iplikler oluşturabilen antioksidanlar ve polifenollerle doludur. Yeşil Çaydaki biyoaktif bileşikler saç dökülmesini dahi azaltabilir. İnanılmaz faydalarını görmek için günde birkaç bardak yeşil çay içebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurdun içeriğindeki temel bileşen, büyümeyi artıran ve hasarı azaltan probiyotiklerdir. Yoğurdun saç kalitesini artırdığı yapılan deneylerle de kanıtlandı. Tabi ki bu besleyici yiyecekten yararlanmak çok kolay! Saç dökülmesini önlemek ve saç sağlığınızı korumak için her gün bir miktar yoğurt yemeniz yeterli.

 

Alıntı

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir