Sarhoş olmak uğruna, Losyon içip ölenler artırıyor

Rusya’da vücut losyonu içerek alkol zehirlenmesinden hayatını kaybedenlerin sayısının artması üzerine, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, alkol içeren ürünlerin satışıyla ilgili sıkı önlemler alınması konusunda çalışma başlattı.

Rus basınında çıkan haberlere göre, ülkenin 6. büyük kenti İrkutsk bölgesinde, içinde alkol bulunan vücut losyonunu içtiğinden dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 62’ye çıkarken, 40 kişinin de tedavisi sürüyor.

Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Vlademir Putin’in alkol içeren ürünlerin satışıyla ilgili daha sıkı önlemler alınması konusunda yeni talimatlar verdiği belirtildi. Alkol içeren parfüm, losyon ve temizlik ürünlerinin satışıyla ilgili daha sıkı kanunların çıkarılacağı vurgulanan açıklamada, bu tür ürünlerin etiketleriyle ilgili olarak da yeni düzenlemelerin yapılacağı açıklandı.

Açıklamada içki kaçakçılarına yönelik ayrıca daha sert cezaların getirileceğine işaret edildi.

Rusya Soruşturma Komitesi, şişenin üstünde “dahili kullanım için değildir” uyarısının yer almasına rağmen, mesela bir losyonun özellikle dar gelirli Rus vatandaşları tarafından alkollü içecek gibi kullanıldığını ve tüketildiğini açıklamıştı. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.