Sebze meyve fiyatları manavda uçuşa geçiyor

Ekonomi Servisi…
***
Sebze ve meyvede üretici fiyatları son derece düşük seviyede, tabloda görüldüğü üzere… Ne var ki sebze ve meyveler pazara, manava veya markete geldiğinde fiyatları uçmuş oluyor ve yanına yaklaşanın adeta ceplerini yakıyor. Peki sebze meyve manava ulaşana kadar ortaya çıkan bu denli fahiş fiyat artışının sebepleri nasıl açıklanacak halka?

Ürünler sebze hali’ne gelir gelmez fiyatlar otomatikman iki katına çıkmakta! Pazara-manava gelen ürün tekrar yüksek bir kar oranıyla çarpılmakta! Süpermarketler zaten kendi özel taktikleriyle yüksek karlar elde ediyorlar, kimseye çaktırmadan!

Bu fiyat anlayışı ile üretici eziliyor; tabi son kullanıcı olan vatandaş da aynı şekilde eziliyor! Yüksek rant ise aradaki toptancı ve satıcıların kasasına akıyor!

Vatandaş ne yapsın?! Vatandaş olarak yapılabilecek şeylerden biri de bu haberi, hemen haberin altında yer alan paylaşım butonlarına basarak sosyal medya ortamlarında paylaşmak. Böylece kamuoyu oluşturup yetkililerin üzerinde çözüm yönünde kamuoyu baskısı oluşturmak.

Haberi paylaşalım ve Rahmetli Özal döneminde Üsküdar- Kadıköy gibi büyük meydanlarda uygulanan Üreticiden tüketiciye Kamyonlardan satış anlayışını destekleyelim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.