Sürekli Üşüyorsan Sebebini Öğren

Hepimiz zaman zaman tir tir titrediğimizi, soğuktan neredeyse donacağımızı hissederiz. Özellikle soğuk kış günlerinde bir hastalık kapıyı çalacaksa böyle hissetmeyen yoktur. Vücut aslında alarm vermektedir, harikulade güvenlik sistemleri ile donatılmış vücudumuz alarm zillerini çalmaktadır; gelen bir hastalığa karşı… Sürekli üşümek hangi hastalıkların belirtisi olabilir? Sürekli Üşüyorsan Sebebini Öğren diyen uzmanların tavsiyesine uymalı… Peki sürekli üşümenin yedi önemli sebebi nedir?

1- Enfeksiyon Hastalıkları

Özellikle soğuk kış günlerinde herkesin kapısını çalabilen grip, bronşit, zatürre gibi bulaşıcı enfeksiyon hastalıklarının ilk belirtisi, vücudumuzun sağlık alarm sistemlerinin uyarısıyla üşüme, titreme ve yüksek ateş olabiliyor.

2- Anemi Hastalığı

Ülkemizde de çok sık görülen ve önemli sağlık problemlerinden biri olan Anemi (Kansızlık Hastalığı) özellikle kadınlarda daha sık ortaya çıkabiliyor.

3- Hipoglisemi Hastalığı

Kan şekeri düzeyinin 50 mg/dl olması veya bu seviyenin daha altına düşmesi sonucu ortaya çıkan bu hastalık halk arasında “Kan şekerim düştü” ifadesiyle biliniyor; Hastalık tıp dilinde hipoglisemi olarak adlandırılıyor. Türkiye’de 20 yaş üzerindeki her on kişiden birinde hipoglisemi hastalığına rastlanıyor.

4- Tiroit Bezi Hastalıkları

Tiroit bezinin çok veya az çalışması durumunda ortaya çıkan bu hastalık esnasında sürekli üşüme hissediliyor. Hastalığın etkileri sadece sürekli üşüme ile kalmıyor, Tiroit bezi hastalıkları aynı zamanda sürekli yorgunluk hissedilmesi, saç dökülmesi, kabızlık, aşırı kilo alma gibi sorunlara yol açabiliyor.

5- Kardiyovasküler Sistem Hastalıkları

Vücudumuzda yer alan ve toplam uzunluğu yaklaşık 100 bin mil (1 mil = 1609 metre) civarında olan damar sistemi üzerinde yaşanan damar tıkanıklığı veya vasküler endotel hasarı gibi hastalıklarda; bölgeye kan gelmesinin azalması sonucu özellikle bacaklarda ve kollarda aşırı üşüme sorunu gelişebiliyor.

6- Sinir Sistemi Hastalıkları

Vücudumuzda bulunan ve tüm vücut ve beyin arasında bilgi iletişim hatları olarak görülebilecek sinir sistemi ağları da damar ağı uzunluğuna yakındır; yaklaşık 100 bin mil (1 mil = 1609 metre) civarında olan sinir sistemi üzerinde yaşanan rahatsızlıklar da aşırı üşüme hissine sebep olabiliyor. Sinir- İletişim sistemine dayalı rahatsızlıklar ortaya çıkan üşüme, hissizlik, hareket bozukluğu gibi belirtilerin altında; nöropatiler, kas hastalıkları ve multiple skleroz gibi sistemik, ilerleyici hastalıklar yatabiliyor.

7- Cilt Hastalıkları

Özellikle cildi kaplayan, belirli bir bölgede veya tüm sistemlerle ilişkili olan dermatomiyozit gibi cilt hastalıklarında sürekli üşüme hissi gelişebiliyor. Bu tür cilt hastalıkları sebebiyle ortaya çıkan sürekli üşüme, titreme ve lokal hassasiyet gibi belirtileri kızarıklık, döküntü, sulanma ve kepeklenme gibi belirtiler takip ediyor.

Alıntı

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.