Trump “Kudüs Yahudilerin” dedi Dünya ayağa kalktı

Hızır İlyas Genç / Pertev Ajans
***
Amerikan Başkanı Trump’un aldığı tek taraflı, Kudüs’ü Yahudilerin başkenti olarak tanıma kararına tüm dünyadan tepki yağıyor. İslam dünyasındaki tepkilerin yanı sıra uluslararası toplumda da büyük öfkeye sebep olan provokatif kararın ardından farklı ülke yönetimlerinden tepki mesajları geliyor. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den de Trump’ın kararına karşı açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün merakla beklenen konuşmasında, 70 yıllık dengeli Amerikan dış politikasını terk ederek Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladı. Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşan Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurdu.

 

Trump’ın bu açıklamalara İslam dünyasından çok sert tepkiler geldi. Tüm dünyada farklı şehirlerde büyük eylemlerle Amerikan başkanının açıkladığı yanlış kararlar protesto edilmeye başlandı. Zira Kudüs, sadece Müslümanlar için değil, aynı zamanda Hristiyanlar ve Yahudiler için de kutsal sayılan bir şehir; bu yönüyle de semavi dinlere inanan tüm dünya halkları için mukaddes kabul edilen bir Dünya şehri…

Tarih boyunca çok büyük devletler ve ordular, Kudüs’ü kendi himayesine almak amacıyla haçlı seferleri de dahil olmak üzere milyonlarca insanın hayatını kaybettiği tarihin en büyük savaşlarına girdiler.

 

Her üç din için de kutsal mekan olarak kabul edilen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan Amerika’nın tek yanlı kararının ardından Gazze şeridinde bu sabah çekilen fotoğraflarda Filistin intifadasını hatırlatan yoğun sokak eylemleri yapıldığı gözlendi. İsrail askerlerinin her zaman olduğu gibi küçük çocuklara karşı bile orantısız güç kullandığı ve acımasız tavrı gözlerden kaçmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.