“Tuğrul Kulesi” muhteşem görüntüsüyle büyülüyor

Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucusu Tuğrul Bey’in (995-1063) İran’daki anıtmezarı “Tuğrul Kulesi”, ihtişamı ve farklı mimarisi ile büyük ilgi görüyor.

Başkent Tahran’a bağlı Rey şehrinde bundan 10 asır önce inşa edilen kümbette Selçuklu Devleti’nin ilk sultanı Tuğrul Bey’in türbesi bulunuyor. Tuğrul Kulesi’nin türbedarı İranlı Kasım Kamberi, asırlara meydan okuyan yapının özelliklerini anlattı.

İlk bakışta sağlamlığı ve muhteşem görüntüsüyle dikkati çeken kümbetin farklı mimari özellikler taşıdığını anlatan Kamberi, bunların başında güneş saati niteleğinin geldiğini söyledi.

Kamberi, “Tuğrul Bey’in türbesi, kümbetin etrafındaki üçgen sütunlar sayesinde bize zamanı bildiriyor. Güneşin doğumundan sonra kuzey kapısından sola doğru sayıldığında güneş ışınlarının düştüğü sütun, saatin kaç olduğunu gösteriyor. Bu da kümbetin ne kadar ilmi özelliklere göre inşa edildiğini ortaya koyuyor.” dedi.

Türbe turistlerden büyük ilgi görüyor

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği anıtmezar, 3 bin metrekarelik bahçenin içinde 100 metrekarelik alana oturuyor. Yüksekliği 22, iç çapı 13 ve dış çapı 16 metre olan konik yapının etrafında perde suretinde 24 üçgen sütun bulunuyor.

İranlı türbedar Kamberi, kuzey ve güney kısmında iki kapısı bulunan yapıda “Tuğrul Bey’in kabrinin güney kapının üstündeki bölmede olduğunun bilindiğini” ifade etti.

O yöndeki kapının üstünde yer alan Kaçar Hanedanı dönemine ait kitabede Nasıreddin Şah’ın (1848-1896) kümbeti restore ettirmesi konusuyla ilgili yazı bulunuyor.

Kuzey kapısında ise gizli bir aslan silüeti bulunuyor. Türbeye girişte bu kapının altında durup yukarıya doğru bakıldığında takdirde aslan silüeti fark ediliyor.

Ziyaretçiler, kümbetin içinde yukarıya baktıklarında ise harikulade bir güzellikle karşılaşıyor. Açık tavandan kümbetin iç duvarına dokunan güneş ışığı, karanlık, mavi ve aydınlığın dansını sahneliyor. AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.