Türk Edebiyatının Beyaz Kartal’ı Olan Şair Rahmete Kavuştu

Türk kültür hayatına kazandırdığı çok sayıda şiir kitabı ve ödülleri bulunan şair Bahaettin Karakoç Hakkın rahmetine kuvuştu. 16 Ekim’de evinde rahatsızlanması sonrasında kaldırıldığı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümünde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan şair Bahaettin Karakoç’un cenaze namazının kılındığı Ulu Cami’de tören düzenlendi. Sevenleri ve Edebiyat dünyasından insanların görüşlerini, Türk edebiyatının Beyaz Kartal’ı olan şair Rahmete Kavuştu şeklinde dile getirdikleri görüldü.

Karakoç’un cenazesi, İl Müftü Yardımcısı Süleyman Yavuz’un kıldırdığı ve binlerce sevenlerinin ve vatandaşların katıldığı cenaze namazının ardından Şeyhadil Mezarlığı’na defnedildi.

Cenaze namazı ve ardından yapılan törene, Karakoç’un çocukları, 84 yaşındaki kardeşi Osman Naci Karakoç ve yakınlarının yanısıra Vali Vahdettin Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci, siyasi partilerin il başkanları, edebiyat dünyasından tanınmış şahsiyetler, şairin okuru olan edebiyat severler ve vatandaşlar katıldı.

Türk Şiirinin Çığırını Genişleten Şair Rahmete Kavuştu

Türk Edebiyatı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bahtiyar Aslan, merhum şairle yaklaşık 30 yılı aşan bir hukuklarının olduğunu belirtti.

Karakoç’un şairliğinin önemine dikkat çeken Aslan, “Türk şiirinin çığırını genişleten bir isimdi. Hayatı boyunca hiç kimsenin önünde eğilmedi. Kimseye temenna etmedi. Dimdik yaşadı, vefatı da öyle oldu. Yatağa düşmeden ayakta vefat etti. Allah’tan rahmetler diliyoruz, mekanı cennet olsun” dedi.

Şair ve yazar İmdat Avşar ise merhum Bahattin Karakoç’un talebesi olduğunu söyledi.
Bahaettin Karakoç’un, Türk şiirinin burçlarında parlayan çok farklı bir yıldız olduğunu vurgulayan Avşar, “Biz genç şair yazarlar olarak Bahaettin Karakoç’un şiirlerinden şevk alarak yeni şeyler ürettik. Ben Türk şiirinin şah kartalı diyordum. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

Merhum şairin biyografisini hazırlayan eğitimci yazar Ramazan Avcı da, Bahattin Karakoç’un biyografi kitap çalışmasını yapmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Türk edebiyatının “Beyaz Kartal”ı ve “Dede Korkut”u olan Karakoç’un, aynı zamanda bir hareket insanı olduğuna dikkat çeken Avcı, “Yaptıkları ve geride bıraktıkları eserleri, bizim medeniyetimizin inşaasında katkıda bulunacak bir büyüğümüzdü. Bir kartal gibi yaşayıp kartal gibi ölmek isterdi. Şiirlerine de bunu yansıtırdı. Kartal gibi yaşadı ve kartal gibi dik, asil bir şekilde yaşadı. Ayakta asilce kendine yakışır bir şekilde vefat etti. Türk şiirimizin ve edebiyatımızın başı sağolsun” diye konuştu.

Şairin kardeşi 84 yaşındaki kardeşi Osman Naci Karakoç, ağabeyinin hiç kimsenin gönlünü kırmayan, tatlı dilli, güler yüzlü, bol sohbet eden biri olduğunu söyledi.

Ağabeyinin hayatının şiirle geçtiğini ifade eden Karakoç, “Okumadığı kitap yoktu. Eline ne geçse okurdu. Şu anda bir şey diyemiyorum. Bahaettin ve Abdürrahim ağabeylerim ikisi de nur içinde yatsın” dedi.

Alıntı

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.