Ülkemizden, güneş enerjisinde devrim proje

Enerji üretimi ve alternatif enerji kaynaklarının kullanımı geleceğe dönük olarak belki de dünyanın en büyük problemi olacak gibi görünüyor. Enerji üretimi konusunda sürekli yeni projeler üretiliyor ve tabi ki kullanışlı ve verimli olan projeler hayata geçiriliyor.

Çevre duyarlılığının arttığı günümüzde ne kadar fazla üretim olursa olsun, nükleer enerji santralleri gibi tehlike saçan enerji kaynakları pek kabul görmezken, rüzgar gibi, güneş gibi doğal enerji kaynaklarından elektrik üreten projeler yoğun ilgi ve talep görüyor.

İnovasyon Günleri etkinlikleri kapsamında görüştüğümüz Yük. Mak. Müh. Tufan Bayram’ın geliştirdiği harika proje hemen dikkatimizi çekti. Burada tanıtılan sistem TÜBİTAK tarafından desteklenmiș ve bașarıyla sonuçlandırılmıș bir ARGE çalıșması olup Malzeme, İmalat, Elektrik, Elektronik; Optik ve Yazılım yönünden 100 % Türk malı olarak projelendirilmiş ve imalatına Ağustos 2013 senesinde bașlanmış bir proje. Üretilen Çanak ayna sisteminin Uluslararası Patent bașvurusu yapılmıș ve bu sektörde teknoloji ve çalıșma prensibi olarak yeni bir ürün. Dünyada bu prensiple ve düz aynalarla çalıșan bir sistem henüz yok. SOLARUX Çanak Ayna sisteminde düz aynalarla güneșin ıșınları yoğunlaștırılarak yüksek sıcaklıklarda ısı enerjisi üretilmektedir ve ulașılan sıcaklık 5500 C dir. Bu ısı enerjisi ile Elektrik veya Endüstride kullanılmak üzere yüksek sıcaklıklarda Proses ısısı üretmek mümkündür.

gunes-enerjisi-uretim-sistemi-solarux-tufan-bayram-k

Dünya’da icad edilen güneş enerji üretim cihazlarından oldukça farklı bir teknolojiye sahip yeni icat bir ürünü sergilediği stantta Solarux Makine ve Elektronik Firması Genel Müdürü Tufan Bayram ile yeni icat ürünleri ve Güneş enerjisi üretimi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşiyi izlemek için yukarıdaki videoya tıklayınız.

Hüsamettin Piraz / yukselentv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.