Ülkemizin en büyük camisinin harika özellikleri

11 bin metrekare büyüklüğünde yapılan, 6 minaresi ile Sultanahmet Camisine benzetilen Çamlıca Camisi’nde; Türk İslam eserlerinin sergileneceği bir müze ve 3 bin 500 metre kare alana sahip olan bir sanat galerisi de yer alacak. Camiden başka pek çok alanın yer alacağı Çamlıca Camisi külliyesi içinde ayrıca; sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları bulunacak. Havadan dronla çekilen görüntülerde, Cami inşaatının büyük ölçüde tamamlandığı gözleniyor. Ülkemizin en büyük camisinin harika özellikleri bu yazıda ve videoda anlatılıyor.

Tamamlandığında 37,500 kişinin ibadet yapabileceği kapasiteye sahip olacak cami ve alt projeleri; 10 bini kapalı, 5 bini avludan oluşmak üzere 15 bin metrekare alan üzerine inşa ediliyor.

Cami projesi için yarışma yapılmış ancak projenin Kahraman Maraş’ta yaptığı Camii inşaatı dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından beğenilen, Mimar Hacı Mehmet Güner Tarafından hazırlanması tercih edilmiştir.

 

 

Kaba inşaatın tamamlanan Cami avlusunda da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ettiriliyor; ve hizmete açılacağı güne hızla yetiştirilmeye çalışılıyor. Ayrıca Caminin muhteşem özelliklerini, Cami yaptırma Dernek Başkanı’ndan dinlemek için yukarıdaki videoya tıklayıp izleyebilirsiniz.

 

***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.