Üniversitede SİHA Üreten Dahi Gençler

İnsan hayatını kolaylaştıran, hız katan, refah düzeyini yükselten yeni icatlardan bir teknolojik ürünle karşılaşmadığımız gün geçmiyor neredeyse… Yüksek teknoloji ürünü yeni icatlar hayatımızın her alanında yerini almaya devam ediyor. Hayatımızı kolaylaştıran ve olağanüstü hız katan hava araçlarının her gün yeni ve gelişmiş üst modelleri ile insan yaşamına katkı sunmaya hazırlanıyor. Akıllı İHA’lar belki de kargodan sağlığa, eğitimden haberleşmeye, medyadan savunma sektörüne kadar sunacakları hizmetlerle farklı alanlarda hayatımıza yeni bir renk katmaya geliyorlar. Üniversitede Gelişen Teknoloji Milli SİHA Üretiyor son teknolojik gelişmelere paralel olarak… Üniversitede SİHA Üreten Dahi Gençler eserleriyle dikkat çekiyor. Bu kapsamda ele alınan bir etkinlik olarak, Üniversiteli Gençlerin Tasarladığı Model Uçaklar ve insansız hava araçları Teknofest’te yarıştı.

İTÜ – ROTA TAKIMI tarafından tasarımı yapılan ve üretilen İFRİTA adlı uçağın uçuş macerasını yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

***

YARIŞLAR NEREDE YAPILDI?

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen 2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul‘un Yeni Hava Limanı’nda gerçekleştirildi.

Ülkemiz insanına, gençlere fırsat ve imkanlar verildiğinde neleri başarabileceklerini ortaya koyan projelerle izlediğimiz Teknofest etkinlikleri bugün ve gelecek adına umut verdi. Teknofest Günleri’nde İstanbul Teknik Üniversitesi ekibinin yarışma için hazırladığı model uçak hemen dikkatimizi çekti.

Hazırladıkları insansız hava aracı – Model Uçak projesi ile yüzlerce ekip ve proje arasından seçilip dereceye girmeyi başardılar. İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümünde okuyan öğrenciler tasarladıkları Model Uçak projesiyle geleceğin Boing 747’lerinin F35 uçaklarının mimarı olacaklarını ispatlamış oldular.

Özellikle aerodinamik yapısı ve kargo taşıyıp uzaktan otonom program (önceden verilen programla kendi başına görevi tamamlamak.) istenilen noktaya kargoyu bırakma özelliğiyle dikkatleri üzerine çeken model uçağın tasarımcıları ile bir söyleşi yaptık. Model Uçaklar ve insansız hava araçları üzerine çalışan ekibi yarışma alanında hummalı bir çalışma yürütürken izleme fırsatı bulduk.

İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan proje ekibinde; Takım kaptanı Esra Demir, Beytullah Güngör, Mücahit Çakır, Ahmet Kutsay Dere, Çağatay Sinan, İhsan Demirpençe ve Tuğçe Öz yer alıyor. İnsansız hava aracı olarak tasarladıkları model uçağın özelliklerini, özgün tasarımı nasıl yaptıklarını ve tasarımın hikayesini konuştuk. İlginizi çekecek söyleşiyi videoda izleyebilirsiniz.

Kaynak : Hüsamettin Piraz / hobitat.com
***

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.