Yerli Otomobil GÜNSEL’in muhteşem özellikleri

Yerli otomobil üretildi mi, üretilecek mi derken, bir babayiğit çıkmış ve yerli otomobilin üretimine başlamış bile… Hem de Kıbrıs’ta; Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde… Kıbrıs’ta üretilen Yerli Otomobil GÜNSEL’in muhteşem özellikleri görenleri kendine hayran bırakıyor. Fuar vesilesiyle karşılaştığımızda bizi de kendine hayran bırakan Yerli Otomobil GÜNSEL‘in özellikleri saymakla bitecek gibi değil; tabi ki en önemli özelliği %100 elektrikle çalışan bir otomobil olması…

Kıbrıs’ta üretilen Yerli Otomobil GÜNSEL’in muhteşem özellikleri ve büyüleyici tasarımını görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Elektrikli araçlar son dönemde özellikle sessiz sürüş imkanı ve doğal çevreye egzoz gazlarını salmaması, dolayısıyla çevreyi kirletmemesi yönüyle tüm dünyada tercih ediliyor.

Dünyada Elektrikli otomobil savaşları başladı adeta son dönemde… Tesla firması ürettiği yeni model elektrikli otomobilleri müşterilere teslim etmeye başlayınca 17 Alman firması birleşti ve fabrika kurmaya karar verdi.

Gelecekte Fosil yakıt ile çalışan otomobiller yasaklanacak!

Gelecekte dünyadaki ülkelerin teker teker fosil yakıt ile çalışan otomobilleri yasaklayacağı biliniyor. Ülkeler bir yandan bu tarihleri açıklarken, 2025–2040 yılları arasında dünya genelinde pek çok ülkenin caddelerinde egzozsuz ve sessiz çalışan araçlar olacak.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla geçtiğimiz günlerde ilk teslimatlarını yaptığı Model 3 ile beğenileri kazanmayı başardı. Bunun üzerine otomotiv sektöründe elektrikli araç pazarında da hareketlenmeler başladı.

Birleşen 17 Alman otomotiv firması, Tesla’nın dünyada ses getiren elektrikli otomobil üretimine karşı bir giga – fabrika kuracaklar. Lityum–iyon pil üretilecek olan bu fabrikanın temelinin 2019 yılının son çeyreğinde atılacağı bildirildi. Fabrikanın tam kapasite ile faaliyete geçeceği tarih ise 2028 yılı olacak. Alman firmalar bu proje ile devletten teşvik de alacaklar.

Dünya otomotiv sektörünü ilgilendiren bir başka haber ise Japonya’dan geldi. Haberde Japon otomobil üreticisi iki büyük firma olan Mazda ve Toyota’nın ABD’de elektrikli araç teknolojileri üzerine üretim yapacak olan ortak bir fabrika kuracakları firmalar tarafından açıklandı. Mazda ve Toyota Amerika’da kuracakları ortak fabrikaya toplamda 1,6 milyar dolar yatırım yapacaklarını da duyurdu.

Kaynak:

– http://www.turkishny.com/technology/91-technology/249384-dunyada-elektrikli-otomobil-savaslari-basladi

– https://www.dunyaenerji.org.tr/kuresel-elektrikli-arac-gorunumu-2018

– https://www.hobitat.com/kibrista-uretilen-yerli-otomobil-gunselin-harika-ozellikleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.