Yerli ve Milli Borlu Temizlik Tozu harika Temizliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eti Maden tarafından geliştirilen borlu temizlik ürünü Eti Matik için 25 bin ton/yıl kapasiteli yeni tesisinin kurulum çalışmalarının tamamlandığını; deneme üretim çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek “Bu ay sonunda yeni tesiste üretilen ürün yapılacak lansman çalışmaları yapılarak kullanıcılara sunulacaktır.” dedi. Yerli ve Milli Borlu Temizlik Tozu harika Temizliyor yapılan araştırma sonuçlarına göre… Medyada çokça konuşulan Etimatik Bor Temizlik Ürünü Çamaşırları Nasıl Temizliyor? ve bu yeni temizlik ürünün özellikleri nelerdir?

ETİMATİK Temizlik Ürünü Nedir?

Dünyada ilk borlu temizlik ürünü olan Eti Matik Bor Temizlik ürünleri; gündelik kıyafetlerin, ev tekstil ürünlerinin, hassas bebek kıyafetlerinin ve endüstriyel elbiselerin temizliğinde kullanılmak üzere özel olarak üretilen, bir doğal temizlik ürünüdür.

Enerji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Eti Maden tarafından geliştirilen ve üretilen Eti Matik Bor Temizlik ürünlerinin, ana maddesi; Dünyada en yüksek rezerve sahip olduğumuz adeta milli madenimiz olan BOR’dur.

Borlu temizlik ürünlerinin içeriğinde aynı zamanda soda ve bitkisel özlü mineralli sabun bulunmaktadır. Kapsamlı araştırmalar sonucunda doğal minerallerin senteziyle elde edilen Eti Matik’te petrol türevi ve fosfat gibi zararlı kimyasallar bulunmamaktadır. İçeriğindeki doğal hammaddeler sayesinde insan sağlığına ve çevreye zarar vermemektedir.

Ayrıca, atık sularla birlikte kanalizasyona gönderilmesinde ve doğal ortamdaki yer altı sularına karışması esnasında; yani doğaya geri dönüşüm sürecinde ekolojik açıdan çevreye herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ambalaj baskısında kullanılan mürekkep ve malzemelerde ağır metaller bulunmamasına özen gösterilen Eti Matik Bor Temizlik ürünleri; bol miktarda alkalitiye sahiptir. Bu sebeple yüksek temizleme gücüne sahiptir.

Bor maddesi temizlik ürününe artı fonksiyonlar kazandırmakta; kalsiyum iyonu ile etkileşime girerek hem yıkama suyunu yumuşatmakta hem de yıkama sonrası çamaşırların yumuşacık olmasını sağlamaktadır. Boraksın doğal yapısı sebebiyle özellikle renkli çamaşırlarda renk kaybı yaşanmamaktadır.

Laboratuvar analizlerine göre 40 derece ve üstü sıcaklıkta ürünün çözülerek, lekeleri etkin şekilde temizlediği tespit edilmiştir. Sağlık Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Halk Sağlığı Laboratuvarlarında yapılan tahlillere göre, anti bakteriyel ve mantar giderici etkisine sahip olduğu bulunmuştur. Ülkemizde son yıllarda petrol türevi ve fosfatın yaygınlaştığı çamaşır temizliği anlayışına karşılık; Etimatik borlu temizlik ürünleri, temizlik anlayışına “doğallık” kavramını getirmeyi hedeflemektedir.

Ayrıca Eti Matik yetkilileri tarafından içeriğindeki hammaddelerden ambalajına kadar yerli malzemeler ve kaynakların kullanımıyla; dünya standartlarında üretildiği ifade ediliyor.

ETİ MATİK Bor Temizlik Ürünün Özellikleri

  • Doğal ve çevre dostu bir temizlik ürünüdür
  • Fosfat maddesi içermez
  • Petrol türevi diğer katkı maddelerini içermez
  • Çamaşırları yumuşatma özelliğine sahiptir
  • 60 °C’de beyazlarda, 40 °C’de renklilerde güçlü ve etkili temizleme performansına sahiptir
  • Çamaşırların renklerini soldurmadan temizleme özelliğine sahiptir
  • Mantar oluşumunu önlediği için koku giderme özelliği vardır
  • Evsel ve endüstriyel çamaşırlarda lekelerin temizlenmesinde güçlü etkiye sahiptir
  • Doğal hammaddeler içermesi sebebiyle insan sağlığı ve doğal çevre açısından güvenilirdir
  • ÖN YIKAMA GEREKTİRMEZ

Eti Matik Bor Temizlik Ürünü, çamaşırlardan leke çıkarma konusundaki yüksek performansı ve başarısı sayesinde hiçbir çamaşırda ön yıkamaya ihtiyaç olmadan iyi bir temizleme sağlamaktadır. Bu durum su, enerji ve zaman tasarrufu bakımından avantaj sağlamaktadır.

En zorlu lekeleri kolaylıkla temizleyen Etimatik, suda bulunan aktif oksijeni dengeleyerek suyu yumuşatır ve lekelerin kolaylıkla çıkmasını sağlar. Yıkama süresini düşürerek hem su tüketimini minimum seviye indirir hem de tasarruf edilmesini sağlar.

Çamaşır makinelerinde petro-kimya içerikli ürünlerin kullanıma bağlı oluşan deterjan kalıntıları çeliğin aşınmasına ve makinenin hem temizlik performansını hem de kullanım ömrünü olumsuz olarak etkilemektedir. Doğal ürünlerden üretilen Etimatik ise çamaşır makinelerinde hiçbir kalıntı bırakmaz. Çeliğin aşınmasını azaltarak makinelere zarar vermez.

Daha Düşük Sıcaklıkta Kullanılabilir ve Yüksek Performans Sağlar

Eti Matik Bor Temizlik Ürünü en etkin performansı 80-90°C’de yıkadığınız beyaz çamaşırlarda 60°C’de ve renkli çamaşırlarda 40°C’de başarı sonuçlar elde edilmiştir.

Eti Matik Bor Temizlik Ürünü, içerdiği bor sayesinde mikrop öldürücü (jermisit), antibakteriyel (bakteri öldürücü), antifungal (mantar öldürücü) gibi özellikleriyle doğal bir koku gidericidir. Enzimleri inhibe ederek ter, kan, yemek kokusu gibi ağır kokuları kontrol eder ve kokunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Sert ve Çoraklı Sularda kullanılabilir Makinede Kireç Sökücü Gerektirmez

Deterjanların iyi performans göstermesi için su sertliğinin (kalsiyum ve diğer metaller) azaltılmasını sağlamak gerekir. Eti Matik Bor Temizlik Ürünü bünyesinde bulunan boratlar, bağlayıcı yapılar olarak hareket ederek kalsiyum iyonu ile çözünen kompleksler oluşturur ve bu sayede suyun yumuşamasını sağlarlar. Eti Matik Bor Temizlik Ürünü suyun sertliğini gidermekte ve çok sert sularda bile üstün performans göstermektedir. Bu sayede makinede ekstra kireç sökücü kullanımını da ortadan kaldırarak ekonomi sağlamaktadır.

Çamaşır Rengini Soldurmaz Etkili Temizlik Sağlar

Ege Üniversitesi ve Eti Maden Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanlığınca yapılan testler neticesinde Eti Matik Bor Temizlik Ürünü renklerde karışma ve renkli çamaşırlarda herhangi bir renk solması yapmadığı ve diğer deterjanlara göre yıkama performansının 2 kat daha iyi olduğu ortaya koyulmuştur.

Eti Matik aslında bir deterjan değil, çok amaçlı bir temizlik ürünüdür.

ARGE Çalışmaları Tamamlandı Üretime Başlandı

Eti Maden’in “Etidot-67” adıyla ticari borlu gübreyi ürettiğini anlatan Dönmez, diğer yandan 3 yeni granül borlu gübrenin Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ve üretimlerine başlandığını kaydetti.

BOREN destekli 14 farklı tarım ürününde denemeler yapıldığını ve bu ürünlerde yüzde 5-30 arasında verim artışı görüldüğünü ve 2014’te bitki bazlı borlu gübre üretilmeye başlandığını kaydeden Dönmez, tarım sektörüne yönelik 2-4 milimetre granül boraks pentahidrat, granül üleksit, granül kolemanitin pilot ölçekli üretimin yapılacağını, diğer yandan özellikle yurt içinde borlu gübre kullanımında da fiyat avantajı sağlanacağını ifade etti.

Borlu çimentonun uygulanmasına yönelik çalışmalar kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından 2 baraj göletinin kütle beton uygulamalarında borlu çimento kullanılmak üzere projelendirme kararı alındığını bildiren Dönmez, DSİ ile bu konuda yeni projelerin geliştirilmesinin planlandığını belirtti.

BOR Madeni İçerikli Diğer Ürünler de üretim aşamasında

“Borlu yara iyileştirici krem ve implant ve protezlerin borlu bileşikler ile kaplanması projelerimiz devam etmekte olup, proje çalışma sonuçları olumlu olanların proje çıktıları uygulamaya dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Demir esaslı metal yüzeylerin bor ile kaplanarak termal ve mekanik dayanımının iyileştirildiği ve kullanım ömrünün arttırılmasına yönelik proje tamamlanmış ve horlama yöntemi ile ilgili patent alınmıştır. Demir çelik sektöründe ise tozlaşan cürufa bor ürünü ilave edilerek kompakt yapıda cüruf elde etmek amacıyla çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda önemli demir-çelik firmaları tesislerinde bor ürünü kullanmaya başlamışlardır. Borlu fren balatası, odun-plastik kompozitler projeleri tamamlanmıştır.”

Bakan Dönmez, Eti Matik’e yönelik olarak da “Eti Maden tarafından geliştirilen borlu temizlik ürünü için 25 bin ton/yıl kapasiteli yeni tesisinin kurulum çalışmaları tamamlanmış olup deneme üretim çalışmaları yapılmaktadır. 2018 yılı Aralık ayı sonunda yeni tesiste üretilen ürün yapılacak lansmanla kullanıcılara sunulacaktır.” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Eti Maden tarafından geliştirilen borlu temizlik ürünü Eti Matik için 25 bin ton/yıl kapasiteli yeni tesisinin kurulum çalışmalarının tamamlandığını ve deneme üretim çalışmalarının sürdürüldüğünü belirterek, “Bu ay sonunda yeni tesiste üretilen ürün yapılacak lansmanla kullanıcılara sunulacaktır.” dedi.

Eti Maden’in “Etidot-67” adıyla ticari borlu gübreyi ürettiğini anlatan Dönmez, diğer yandan 3 yeni granül borlu gübrenin Ar-Ge çalışmalarının tamamlandığını ve üretimlerine başlandığını kaydetti.

BOREN destekli 14 farklı tarım ürününde denemeler yapıldığını ve bu ürünlerde yüzde 5-30 arasında verim artışı görüldüğünü ve 2014’te bitki bazlı borlu gübre üretilmeye başlandığını kaydeden Dönmez, tarım sektörüne yönelik 2-4 milimetre granül boraks pentahidrat, granül üleksit, granül kolemanitin pilot ölçekli üretimin yapılacağını, diğer yandan özellikle yurt içinde borlu gübre kullanımında da fiyat avantajı sağlanacağını ifade etti.

Borlu çimentonun uygulanmasına yönelik çalışmalar kapsamında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından 2 baraj göletinin kütle beton uygulamalarında borlu çimento kullanılmak üzere projelendirme kararı alındığını bildiren Dönmez, DSİ ile bu konuda yeni projelerin geliştirilmesinin planlandığını belirtti.
Alıntı

Kaynak : hobitat.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir