Yürüme engelliler bu harika buluşla merdiven çıkabilecek

Yürüme engelli kişilerin, şehir hayatında pek çok zorluklarla karşılaştığını her gün çevremizde görüyoruz. Kaldırımlarda iniş ve çıkış rampaları yapılmayınca, engelli arabası bu tür kaldırımlarda yolculuk yapamıyor. Engelli kişi, tuvalete gitmek istese; bodrum kata yapılmış tuvalete merdivenler sebebiyle inemiyor. Yürüme engellileri merdiven çıkaran harika icat bu sebeple çok dikkatimizi çekti. Yürüme engelliler bu harika buluşla merdiven çıkabilecek.

Aslında yürüme engelli kişiler için şehir hayatındaki en büyük zorluk; her yerde bulunan merdivenlerdir, denilebilir. Üst kata çıkacak, asansör yoksa çıkamıyor; alt kata inecek inemiyor. Belediyeler tarafından son yıllarda, engelli kişilerin şehirdeki ulaşımını kolaylaştırmak adına, pek çok güzel işler yapılsa da; yeterli olmuyor.

Mesela, görme engelli vatandaşların kaldırımlarda yolunu kolay bulması için, kaldırıma döşenen sarı bantların faydası inkar edilemez. Aynı şekilde üst geçitlere, metro duraklarına, metrobüs duraklarına inşa edilen asansörler de takdire şayandır.

Engelliler merdivenlere nasıl çıkacak !

Ne var ki yapılan bu çalışmalar yeterli olmuyor; mesela metro durağında bir tane asansör var; o asansör bozulunca engelli vatandaşların, yaşlıların, hastaların, yürüyen merdivene binmeye korkan insanların metroyu kullanma imkanı kalmıyor. Oysa metro duraklarında mutlaka iki asansör yapılmalı; asansörün biri bozulursa, engelli ve yaşlı insanlar diğer asansörü kullanarak metroya ulaşabilmeli…

Engelli kişileri merdiven çıkaran ve merdiven indiren, ODTÜ’DE üretilmiş harika yerli cihazı ve özelliklerini yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

***

Engelliler için şehirdeki en büyük engellerden biri de: oturdukları bina girişinde bulunan merdivenler… Çoğu binada asansör bulunsa dahi; bina girişine yapılan altı-yedi basamaklı merdivenler, engelli kişilerin binaya giriş – çıkış yapmasını engellemeye yetiyor.

Eğer çevrede yardımcı olacak, iyilik sever ve güçlü kuvvetli kişiler yoksa; engelli kişiyi arabası ile birlikte kaldırıp merdivenlerden taşımazsa, apartmana giriş mümkün olmuyor.

Sadece konuların yer aldığı apartman girişlerinde yaşanmıyor bu sorunlar… bir çok kamu kurumunda, okullarda ve camilerde, engelli kişilerin içeri girişine uygun olmayan merdivenli girişler bulunuyor. Engelliler bu aşılması zor engelleri, ancak şansı yardım ederse;  çevrede bulabildiği, yardım sever insanların yardımları sayesinde aşabiliyorlar. O esnada çevrede kimseyi bulamazlarsa; merdivenlerden oluşan engelleri aşarak, binaya giriş yapamıyorlar.

Böylesi engelleri aşmak üzere; Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Mimarlık Fakültesi – Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ataman Özdemir ve ekibi çalışmalara başlamış ve harika bir icat yapmışlar. İnovasyon Günleri etkinliğinde; Kendisiyle, yaptıkları bu harika icat konusunda kısa bir söyleşi yapma fırsatımız oldu. Engellileri merdiven çıkartan ve merdiven indiren bu harika icadı, yerli üretim bu harika makinenin özelliklerini bizzat kendisinden dinledik. Bu harika icat makineyi ve faydalı özelliklerini yukarıdaki videoda izleyebilirsiniz.

 

Kaynak : hobitat . com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.