Yürüyemeyen köpeğe, pazar arabasından “icat yürüteç”

Kırıkkale’de bir hayvansever, arka ayakları sakatlandığı için yürüyemeyen, “Kostak” adını verdiği sokak köpeğine özel araba yaptı; hem de eski pazar arabasını kullanarak…”Merhametli ve icatçı” hayvansever Kostak’ı, yürüteç olarak tasarlayıp bir kaç onarımla köpeğin vücuduna uygun hale getirdiği pazar arabasıyla yürütüyor.

Kırıkkale şehrinde yaşayan 49 yaşındaki Mehmet Köksal, araba kazası sonucu arka ayakları felç hale gelen sokak köpeğini eski pazar arabasını inovatif bir proteze dönüştürerek yeniden yürütmeyi başardı ve kötürüm olmaktan kurtardı. Eski Tekerlekli pazar arabasıyla köpeğin yeniden yürümesini sağlayan Köksal, Kostak adını verdiği köpeğin daha iyi şartlarda tedavi edilmesi ve iyileşmesi için yetkililerden yardım bekliyor.

Kırıkkale Merkeze bağlı Ahılı köyü yolundaki sahipsiz köpeklere 10 yıldan beri bakıp beslediğini anlatan Köksal, öğleden önce hayvanlarla ilgilendiğini, öğleden sonra da özel bir şirkette çalıştığını söylüyor.

Köy yolu üzerinde yaşam mücadelesi veren çok sayıda sahipsiz köpek olduğunu ve onlara her gün yemek verdiğini ifade eden Köksal, “Her gün mahalle mahalle gezerek, insanların bıraktıkları ekmekleri topluyorum ve bütün hayvanlara veriyorum. Bir de kasap olan bir arkadaşım her gün ücretsiz kemikli tavuk eti veriyor, onları da köpeklere getiriyorum. Bunlar yetiyor zaten.” şeklinde konuştu.

“hayvanlara çare olalım”

Köksal, beslediği köpeğe kısa süre önce araba çarptığını ve hayvanın arka ayaklarının felç olduğunu söylerken, Köpeğin sürünmekten ayaklarının yara olduğunu, eldeki kıt imkanlarla hayvana pazar arabasından yürüteç yaptıklarını söyledi.

Hayvanseverler, Özellikle arabaların sokak hayvanları için ciddi bir tehlike ortamı oluşturduğuna işaret ederek bu yönde önemli bir hadise olarak görülen haberin sürücülere ikaz niteliği taşıdığını söylüyorlar. Sürücülerin araçlarına binerken mutlaka, aracın birkaç yerine elle “tık tık” vurarak hayvanların arabanın tekerlek üstünde oturdukları yerlerden veya sıcak buldukları için oturdukları motor boşluklarından kaçmalarını sağlamaları önemle tavsiye ediliyor. Zira pek çok sokak hayvanı araçların sıcak buldukları tekerlekleri üstünde veya motor boşluklarında otururken, uyurken arabanın aniden çalışması sonucu çiğnenip ölüyor veya sakat kalıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.